Δεν τα κατάφερε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο φετινό BCL το Περιστέρι, το οποίο σκόνταψε σε μια λογική ήττα κόντρα στην Tenerife και χάνοντας εν τέλει με 86-60 έπεσε στο 2-3 στο φετινό 8ο όμιλο της διοργάνωσης. Πλέον, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στρέφει αποκλειστικά την προσοχή της στον άτυπο τελικό κόντρα στην Bnei Herzliya, όπου σε περίπτωση νίκης θα φτάσει και στην πολυπόθητη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα άσχημα μαντάτα ξεκίνησαν ήδη από την 1η περίοδο για την ελληνική ομάδα μη βρίσκοντας σε καμία περίπτωση λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες αποστάσεις από πολύ νωρίς, ενώ μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου η Tenerife έμοιαζε να ελέγχει πολύ εύκολα το μομεντουμ και τον ρυθμό της αναμέτρησης (27-18 στο 10′, 34-22 στο 14′).

Μάλιστα, εγκλωβίζοντας το Περιστέρι μόλις στους 11 πόντους σε 17 κατοχές στην 2η περίοδο (4-14 σουτ, 1-6 τρίποντα) επέκτειναν ακόμα περισσότερο το ήδη μεγάλο τους προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 17 ολόκληρους πόντους έχοντας αγγίξει κιόλας το φράγμα των 50 πόντων (46-29).

Μετά την ανάπαυλα, αντί να αλλάξει κάτι για τα ελληνικά χρώματα η κατάσταση έμοιαζε να χειροτερεύει διαρκώς όλο και περισσότερο, με τους Ισπανούς να κάνουν μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά ό,τι πραγματικά ήθελαν στο αντίπαλο ζωγραφιστό με 4 επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμα και με 23 πόντους δις αλλά και με 20 στο 27ο λεπτό -μοιάζοντας ικανοί να “καθαρίσουν” το ματς από πολύ νωρίς…

Με τους Huertas (14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Guerra (15 πόντους, 4 ριμπάουντ) και Salin (12 πόντους, 2 ριμπάουντ) να κάνουν… πάρτι επιθετικά με 40+ πόντους, η Tenerife κρατούσε πολύ εύκολα το προβάδισμα ανά των 20 πόντων μέχρι και το 33ο λεπτό (68-47 στο 34′, 80-50 στο 36′) φτάνοντας με στυλ στην 4η νίκη της σε πέντε ματς φέτος στη διοργάνωση .

Τα Δεκάλεπτα: 27-18, 46-29, 65-42, 86-60

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.