Valencia-Bayern Munich 82-73: Ακάθεκτες οι «νυχτερίδες»

Ακόμα μια νίκη στο σακούλι η Valencia η οποία επικράτησε της Bayern με 82-73 και συνεχίζει να είναι γερά στο κόλπο της οκτάδας. Ο Radebaugh με 14 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους νικητές ενώ από πλευράς Βαυβαρών μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Winston με 22.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό από το ξεκινημά του με τις δύο ομάδες να βρίσκονται από τη πρώτη περίοδο κοντά στο σκορ. Μεγαλύτερο προβάδισμα αυτό της Valencia με 12-8 με καλάθι του Jones. Στη δεύτερη περίοδο, η Bayern είχε ως πρωταγωνιστές τους Rubit και Hunter αλλά οι Ισπανοί είχαν τις απαντήσεις με τους Jones και Webb. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με ένα σερί 6-0 (35-39). Ωστόσο, η Valencia αύξησε την πίεση της στην άμυνα και με ηγέτη τον Prepelic κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα μέχρι και το τέλος. Το 77-68 λίγο πριν τη λήξη ήταν καθοριστικό για το ποιος θα πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Barcelona-Maccabi Tel Aviv 83-78: Στο νήμα η ομάδα του Saras

Νίκη που την κρατάει μέσα στη τετράδα σημείωσε η Barcelona απέναντι στη Maccabi σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Higgins με 15 πόντους ενώ από πλευράς Ισραηλινών ξεχώρισε ο Adams με 20.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά ισορρόπημενα την αναμέτρηση με τις σκληρές άμυνες να κυριαρχούν. Baldwin και Martin ηγούνταν της επίθεσης των Ισραηλινών με αποτέλεσμα να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο  αλλά ο Jokubaitis έβαλε μπροστά την ομάδα του (20-15). Στη δεύτερη περίοδο, η Barcelona πάτησε το γκάζι με τους Mirotic και Satoransky (39-28) αλλά οι Adams και Baldwin κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά (41-37). Στο δεύτερο μέρος, οι επαφές ήταν περισσότερες και σε πολύ λίγα σημεία οι δύο ομάδες ξέφευγαν η μία της άλλης. Στη τέταρτη περίοδο, Higgins και Mirotic ηγήθηκαν της προσπάθειας των Καταλανών με τον Vesely όμως να πετυχαίνει δύο καθοριστικά δίποντο και να δίνει τη νίκη στη Barcelona.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78.

Partizan-ASVEL 92-71: Πάτησε τους Γάλλους και βλέπει οκτάδα!

Εύκολο βράδυ για τη Partizan που κέρδισε άνετα την ASVEL με 92-71 φορτσάροντας από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Punter με 22 πόντους ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Fall με 14.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Partizan μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση με Lessort και Punter να είναι οι πρωταγωνιστές και να ανοίγουν τη διαφορά (25-16). Οι Γάλλοι είχαν τις απαντήσεις αλλά στο κομμάτι της άμυνας αντιμετώπιζαν σοβαρά ζητήματα με τους Σέρβους να βρίσκουν συνεχούς ανοιχτές διαβάσεις. Οι 50 πόντοι που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώνουν το επιχείρημα αυτό (50-38). Στο δεύτερο μέρος, η ASVEL δεν άντεξε την πίεση και η Partizan με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά με αποτέλεσμα το σκορ να πάει πάνω από τους 20 (76-51). Η περιφέρεια της Partizan είχε βρει για τα καλά ρυθμό και στο τέλος πήρε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-38, 76-51, 92-71.

Virtus Bologna-Ερυθρός Αστέρας 84-72: Δίχως να ιδρώσουν οι Ιταλοί

Ξεκούραστη νίκη και για τη Virtus Bologna η οποία επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα ο οποίος δεδομένα βρίσκεται σε ένα μικρό ντεφορμάρισμα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Shengelia με 15 ενώ από πλευράς των Σέρβων διασώθηκε ο Vildoza με 20.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η Virtus μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια καθώς προηγήθηκε από πολύ νωρίς με διψήδια διαφορά (27-9). Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν φανερά άστοχος με τον Vildoza να παλεύει κυριολεκτικά μόνος του. Όσο περνούσε η ώρα, η Virtus ήταν ακόμη πιο απολαυστική με τους Teodosic και Coordinier να είναι οι πρωταγωνιστές. Στο δεύτερο μέρος, ακριβώς το ίδιο. Οι Σέρβοι ήταν φανερά σε κακή μέρα και η διαφορά βρισκόταν σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Coordinier ήταν σταθερά θετικός ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Shengelia. Στη τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός προσπαθούσε να μπει στο παιχνίδι κυρίως με τον Petrusev δίχως όμως αντίκρισμα.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-35, 70-51, 84-72.