Μπορεί ο Jamal Murray να μη βρέθηκε σε καλή εκτελεστικά βραδιά κολλώντας στα 5-17 σουτ και τα μόλις τρία επιχειρούμενα τρίποντα, μπορεί ο Nikola Jokic να φορτώθηκε με φάουλ παρά το γεγονός ότι βίωσε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 τάπες και μόλις τρία λάθη σε 37 λεπτά παρουσίας, αλλά ο Aaron Gordon δήλωσε “παρών” για τους Denver Nuggets και τους χάρισε με μια σπουδαία εμφάνιση μια ακόμα νίκη κόντρα στους Miami Heat, την 3η στα πρώτα τέσσερα ματς, στο δρόμο για το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας τους (95-108).

Για την ακρίβεια, ο ικανός φόργουορντ πήρε… φωτιά στο δρόμο για την καλύτερη επιθετικά εμφάνιση της καριέρας του σε αυτό το στάδιο της χρονιάς μετρώντας 27 πόντους με 11-15 σουτ, 3-4 τρίποντα αλλά και 2-3 βολές, 7 ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 42 λεπτά αγώνα -διάστημα κατά το οποίο έκανε καλύτερη την ομάδα του κατά 29 πόντους σε ένα ματς που κρίθηκε εν τέλει στους 13.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει φυσικά και στον Bruce Brown, που με 11 πόντους στην 4η περίοδο αλλά και 21 γενικότερα (μαζί με 4 ριμπάουντ και δύο ασίστ) έδωσε πολλές και σημαντικές λύσεις στην ομάδα του Coach Malone.

Από πλευράς Miami, που μπήκε με φόρα στην 4η περίοδο μειώνοντας ακόμα και στους έξι πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά πριν βρει μονίμως μια απάντηση το Denver, Jimmy Butler και Bam Adebayo ξεχώρισαν επιθετικά με 45 κοινούς πόντους με 44 επιθέσεις, ενώ οι Max Strus και Gabe Vincent τα… έσπασαν με 1-10 σουτ και 0-7 τρίποντα…