Μία μεγάλη νίκη, τόσο σε έκταση, όσο και σε σημασία πήρε η ΑΕΚ απέναντι στην Βενέτσια, την οποία και κέρδισε με 84-64. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί σε όλο το παιχνίδι, χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στους Ιταλούς να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι.

Ο «δικέφαλος» ξεκίνησε από την αρχή πολύ δυνατά το παιχνίδι, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ. Αυτό την βοήθησε να πάρει από την αρχή ένα καλό προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με έξι πόντους (17-11). Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε να είναι εξαιρετική στον επιθετικό τομέα, αμυντικά όμως έχασε την συγκέντρωσή της. Έτσι δέχτηκε πολλούς πόντους από την Βενέτσια, κρατώντας όμως το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (42-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πάτησε το πόδι στο γκάζι, θέλοντας να «τελειώσει» όσο πιο γρήγορα γίνεται το παιχνίδι. Και τα κατάφερε, αφού «άνοιξε» όσο χρειαζόταν τη διαφορά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (70-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βενέτσια αποδέχτηκε την ήττα της, με την ΑΕΚ να συντηρεί την διαφορά που είχε ήδη φτιάξει, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 84-64.

Ο Μάικ Γκριν ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου πραγματοποιώντας double-double με 19 πόντους και 10 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Μαυροειδή με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την Βενέτσια ξεχώρισε ο Βατ που σημείωσε και αυτός double-double με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-37, 70-48, 84-64.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 4, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 19 (4), Χάρις 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 10 (2), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 3, Μπάρλοου 6, Μωραΐτης, Μαυροειδής 19, Καββαδάς 5.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 10 (1), Πέριτς 12, Τζόνσον 12 (3), Γκριν, Τόνουτ 2, Ντε Νικολάο, Ορέλικ 8 (1), Μπόλπικ 2, Ρες, Μπίλιγκα 3, Τσερέλα 2, Βατ 13.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.