Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ και ήταν άστοχες  και καμία δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά με τη  πρώτη περίοδο να λήγει 12-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με το ημίχρονο να κλείνει 25-27 υπέρ της Αβελίνο. Στο διάστημα αυτό ο Άρης είχε κύριους εκφραστές τον Βασιλόπουλο (8π.) και Μπελ (7π.), ενώ για τους Ιταλούς ο Ριτς είχε 8 πόντους και ο Εντιαγέ 5. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι είχαν 6 λάθη και οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από τα 6,75, καθώς σκόραραν μόλις μία φορά σε 9 προσπάθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αβελίνο πήρε μια καλή διαφορά, με τα τρίποντα των Λέουβεν και Ουέλς,  να της δίνουν προβάδισμα 5 πόντων(28-33). Ο Άρης έβρισκε τις λύσεις με τους Αθηναίου και Μπελ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις με τους Ριτς και Εντιαγέ να δίνουν αέρα 9 πόντων στην ομάδα τους(30-39). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να καλύψουν τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Ιταλική ομάδα στο +5(39-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μίλησε η ψυχή των παικτών του Άρη. Αρχικά η Αβελίνο ξέφυγε με 40-47 στην αρχή της περιόδου, όμως η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη αντέδρασε. Αρχικά ο Αθηναίου μείωσε με τρίποντο (43-47) και ο Βον έφερε τη διαφορά στο -2 για τον Άρη(49-51). Ο Βασιλόπουλος, πήρε μπρος  και με τρίποντο μείωσε ακόμη πιο πολύ (52-53). Ο Ριτς σκόραρε για το 52-55, με το Βον να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσια(55-55) 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ο Άρης ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και αυτό του έδωσε ώθηση και στην επίθεση, με τον Βασιλόπουλο να βάζει μπροστά τους Θεσσαλονικείς (57-55) 1:30 πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι άστοχες και ο Εντιαγέ κέρδισε δύο βολές, όμως σκόραρε 1/2, 32’’ για τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Αθηναίου στα 15’’ σκόραρε για να κάνει το 59-56. Στη τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι έπαιξαν καθαρή άμυνα και ο Ριτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, για να πάρει ο Άρης μία πολύ σημαντική νίκη με 59-56.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπελ και Βασιλόπουλος με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης Αθηναίου με 9 πόντους .

Για την Αβελίνο, ξεχώρισαν οι Εντιαγέ και Ριτς, οι οποίοι είχαν από 16 πόντους.

Με τη νίκη αυτή ο Άρης ισοφάρισε τους Ιταλούς στον όμιλο, έχοντας πλέον και οι δύο ομάδες ρεκόρ 3-3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 6, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3), Πέτγουεϊ 5, Γουίβερ 4, Μπένσον, Μπελ 16 (4).

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ζερίνι 5 (1), Γουέλς 6 (1), Όρτνερ 4, Λονέν 4, Σκραμπ, Φιλιόι 5 (1), Ντερκολέ, Ριτς 16, Ντιαγιέ 16.