Την διαφορά των 6 πόντων καλείται να υπερασπιστεί στον επαναληπτικό ο ΠΑΟΚ στη Τουρκία. Η διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη, αλλά ο Δικέφαλος του Βορρά έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν προηγήθηκε με 19 πόντους τρία λεπτά πριν τη λήξη του ματς.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρά το γεγονός πως η διαιτησία δεν ήταν καθόλου καλή για ένα τέτοιο κρίσιμο παιχνίδι, διατήρησε τη ψυχραιμία της και πήρε τη νίκη με 6 πόντους που της δίνει ένα ”μαξιλαράκι” για το παιχνίδι της Τουρκίας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι ωστόσο ένα τρίποντο από τον Τζάκσον και μετά από τον Γκοςξεκόλλησαν τους γηπεδούχους με 8-4. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να βρίσκει σκορ στην επίθεση, απαντώντας στα καλάθια των φιλοξενούμενων και με αποτέλεσμα να προηγείται με 20-16 στο 10ο λεπτό. Η Καρσίγιακα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ όμως και έκανε γρήγορα το 20-20 αλλά εκ νέου οι γηπεδούχοι πήραν αέρα 5 πόντων με τρίποντο του Μαργαρίτη (30-25). Κάπου εκεί ξεκίνησαν τα λάθη από τους διαιτητές, που κράτησαν την ομάδα του Τριφούνοβιτς στο παιχνίδι (39-37) και αυτή του Παπαθεοδώρου να είναι αρκετά νευριασμένη από μία τεχνική ποινή στον Μαργαρίτη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε και ο ΠΑΟΚ γύρισε το παιχνίδι παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Αφήνοντας τη φιλοξενούμενη ομάδα στους 7 πόντους μέχρι το 30‘ κατάφερε να χτίσει μία διαφορά 11 πόντων (55-44). Με την ίδια φόρα από το τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξε σερί 9-0 μέσα σε δύο λεπτά και εκτόξευσε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (69-50, 37′). Στο τέλος ωστόσο ο ΠΑΟΚ με αρκετά λάθη στην επίθεση, πέταξε στα σκουπίδια μία τεράστια ευκαιρία να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα καθώς άφησε την Καρσίγιακα να μειώσει στους 6 πόντους (74-68).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χαραλαμπόπουλος, Χρυσικόπουλος 2, Γκος 13 (2), Τζάκσον 13 (1), Τζόουνς 3 (1), Κατσίβελης 10 (1), Κόνιαρης 3 (1), Κρουμπάλι 10, Μαργαρίτης 9 (1), Πέτεγουεϊ 9 (1), Τσόχλας, Ζάρας 2.

Καρσίγιακα (Τριφούνοβιτς): Μπάνιτς 6, Γκιουλασλάν, Τζόουνς 13 (1), Κένεντι 16 (1), Τουρέν 8, Ουγκιουρλού 10, Γουότερς 10, Γουντ 5.