Ο Προμηθέας είχε πάρει μία πολύ καλή διαφορά στην Πάτρα επί της Τενερίφης, όμως δεν κατάφερε να την εκμεταλλευτεί στην Ισπανία, καθώς ηττήθηκε με 79-57. Πολύ κακή εικόνα από τους Πατρινούς, που έχασαν την ευκαιρία να προχωρήσουν στο BCL.

Η Τενερίφη από την αρχή της αναμέτρησης επέβαλλε τον ρυθμό της, καθώς ο Προμηθέας αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στην άμυνά της, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (27-14). Στη συνέχεια, η ισπανική ομάδα διατηρήθηκε σταθερά σε θέση οδηγού και κράτησε σε διψήφια απόσταση την ελληνική σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενη (44-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, αφού η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους είκοσι πόντους (64-41). Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο, με τον Προμηθέα Πάτρας να προσπαθεί, την Τενερίφη όμως να παραμένει συγκεντρωμένη και να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη-πρόκριση με 79-57.

Δεκάλεπτα: 27-14, 44-23, 64-41, 79-57.

Τενερίφη (Βιδορέτα): Αμπρομάιτις 13 (1), Μπάσας 5 (1), Μπρουσίνο 12 (2), Σάιθ 13, Γουάιτ 9 (1), Ζιλέ 3 (1), Άιβερσον 6, Νιανγκ 2, Ριτσότι 5 (1), Καμπρέρα, Σαν Μιγκέλ 3 (1), Στάιγκερ 6 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπράουν 20 (2), Γερομιχαλός, Χολ 4, Κατσίβελης 4, Σαλούστρος 3, Έλις, Γκίκας 2, Κασελάκης 4 (1), Μέιερ 10 (1), Παρκς 5, Τσαϊρέλης 5.