O ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-2 με τον Μαργαρίτη, όμως ήταν το μοναδικό προβάδισμα που πήρε στον αγώνα. Η Νεπτούνας αντέδρασε κι έκανε  σερί 9-0(9-2), με τον Τζόουνς να μειώνει σε 9-4. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι Θεσσαλονικείς έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και οι Λιθουανοί, με κύριους εκφραστές τους Παλάσιος, Μπουτκεβίτσιους και Σειμπούτις σκόραραν κατά ριπάς φτάνοντας στο +19(25-4). Η πρώτη περίοδος έληξε 29-9 υπέρ των γηπεδούχων, σε έναν μόνολο για τη Νεπτούνας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ, με μπροστάρη τον Χρυσικόπουλο, ο οποίος σκόραρε 6 συνεχόμενους πόντους, μείωσε στους 14πόντους (29-15). Παρόλα αυτά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν σταμάτησαν τα λάθη και σε συνδυασμό με τη κακή τους άμυνα η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, στα μισά του δεκαλέπτου, ο Μαργαρίτης αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ. Ο Τσόχλας μείωσε σε 47-32, με το ημίχρονο να λήγει 51-32 για τη Νεπτούνας.  Τσόχλας και Χρυσικόπουλος είχαν σε εκείνο το σημείο ,από 12 και 9 πόντους αντίστοιχα και ήταν οι μόνοι που πάλευαν για τον ΠΑΟΚ, ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν, οι Παλάσιος και Μπουτκεβίτσιους με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νεπτούνας έτρεξε ένα σερί 6-0, με τον Μουτκεβίτσιους, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +25(57-32). Στη συνέχεια ο ΠΑΟ, αντέδρασε και με μπροστάρη τον Λάκι Τζόουνς,  έτρεξε κι εκείνος ένα σερί 0-8(61-43).Η κατάσταση του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη διαφορά και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν και  η τρίτη περίοδος έληξε 68-50 υπέρ των Λιθουανών.

Στη τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και έσφιξε την άμυνα του και πήρε ώθηση στην επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στους 12 πόντους(68-56) και (72-60) και τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης η διαφορά έπεσε στους 10(72-62). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10, όμως ο Κατσίβελης ήταν άστοχος σε δύο προσπάθειες που επιχείρησε από τα 6,75. Το παιχνίδι έληξε και βρήκε τη Νεπτούνας νικήτρια με 82-69. Μάλιστα εκτός από τον Μαργαρίτη, τραυματίστηκε και ο Λάκι Τζόουνς στο δεξί καρπό, λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Κορυφαίοι για τη Νεπτούνας ήταν η τριάδα Μπουτκεβίτσιους (19π.), Σεϊμπούτις(17π.) και Παλάσιος(16π.), ενώ για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Χρυσικόπουλος με 14 πόντους, με τον Τσόχλα να προσθέτεις άλλους 12.

Με τη νίκη αυτή οι Λιθουανοί ανέβηκαν στο 5-1, και ο ‘’Δικέφαλος του Βορρά’’ έπεσε στο 1-5, κάνοντας πλέον πολύ δύσκολα τα πράγματα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τα Δεκάλεπτα: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Παλάσιος 16 , Τζόνσον 2, Κισιέλιους, Γκιρτζιούνας 7, Ντελινινκάιτις 8 (2), Σεϊμπούτις 17 , Ζελιόνις 7, Γκάλντικας 6, Μπελιάουσκας, Μπουτκεβίτσιους 19 (2) Ζελιόνις(1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 14 (1), Κόνιαρης 10 (2) , Τσόχλας 12 (2), Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (1), Κατσίβελης 2, Τζόουνς 7, Τρις 2.