Οι ‘’Θεσσαλονικείς’’, γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε 7 αγώνες και βρίσκονται σε δύσκολη θέση για τη πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-19 υπέρ της Οστάνδης. Στη δεύτερη περίοδο οι Βέλγοι μπήκαν καλύτερα και με ένα επιμέρους σκορ 19-12, πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με +6(38-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Οστάνδη μπήκε και πάλι καλύτερα και προηγήθηκε και με 11 πόντους (48-37), μετά από 24 λεπτά αγώνα. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άρη και με επιμέρους σκορ 7-0 σε 48-44, ενώ πέρασε και μπροστά με 53-52, μετά από τρίποντο του Αθηναίου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 53-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης έμεινε χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με (60-53, 34’). Το επιθετικό πρόβλημα συνεχίστηκε για τους ‘’Θεσσαλονικείς’’, καθώς μετά από 7 λεπτά στη τέταρτη περίοδο σημείωσε μόλις 5 πόντους(63-58). Στα τελευταία τρία λεπτά οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, έκαναν την επιστροφή τους και με επιμέρους σκορ 7-3 μείωσαν σε 66-65, 41 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, έχοντας και την κατοχή της μπάλας.

Ο  Αθηναίου έκανε λάθος και με δύο εύστοχες βολές του Φίλερ η Οστάνδη πήρε προβάδισμα 3 πόντων (68-65). ο Άρης είχε δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά τα τρίποντα των Μπελ, Αθηναίου δεν βρήκαν στόχο και κάπως έτσι οι Βέλγοι πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος για την Οστάνδη, ήταν ο αρχηγός της, Ντούσαν Ντζόρτζεβιτς με 17 πόντους, με τον Σαλουμού να προσθέτει άλλους 12, ενώ για τον Άρη ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σκόραρε 20 πόντους.

Μετά το μεταξύ τους ματς και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 3-4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

ΟΣΤΑΝΔΗ (Dario Gjergja): Μπουίζ, Λασισί 12 (3), Εμβεμά 3 (1), Σαλούμου 13 (1), Μάγιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17 (2), Γιάγκοτιτς-Κουρίτζα 3, Κέστελουτ, Γεκίρι 4, Φίλερ 10 (2).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20 (1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8 (2), Βασιλόπουλος 11 (1), Γουίβερ 8 (1), Μπένσον 7, Μπελ 5 (1).