Η ΑΕΚ μπορεί να πήγε να τα κάνει θάλασσα στο δεύτερο μέρος, αλλά τελικά σοβαρεύτηκε όταν ένιωσε ότι η Ράστα Βέχτα πάει να της φέρει τούμπα ένα κερδισμένο ματς και έτσι πήρε τη νίκη με ….. και προκρίθηκε στα πλέι οφ της φάσης των «16» του BCL.

Η «Ενωση» ήταν μαγεία στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με 28 πόντους. Στην επανάληψη, όμως, έδειξε να κολλάει. Οι Γερμανοί πήγαν να κάνουν την ολική ανατροπή και μάζεψαν το ματς, αλλά η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε. Ετσι πήρε τη νίκη και απέφευγε τις περιπέτειες και τους εφιάλτες. Αν έχανε κινδύνευε ακόμα και με αποκλεισμό με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Κέρδισε, όμως, προκρίθηκε καιεκδικήθηκε και τους Γερμανούς για την ήττα στο ΟΑΚΑ.

Πάτησε το γκάζι ως το τέρμα

Στο ξεκίνημα του ματς, η ΑΕΚ χτύπησε στο «ζωγραφιστό», έβαζε τα σουτ με κλειστά μάτια και προηγήθηκε και 5-10 στο 4΄.30΄΄.

Η ΑΕΚ δεν έλεγε να σταματήσει. Πήγε στο +11 στο 5΄.12 (5-16), έχοντας ως εκεί 7/7διπ., 2/3βολ. και με τον Γιάνκοβιτς να έχει πετύχει τους μισούς (8π.) από τους πόντους της ομάδας.

Η «Ενωση» δεν πατούσε φρένο, και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (29-13).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ακόμα μεγαλύτερη φορά το δεύτερο 10λεπτο και η διαφορά είχε πάρει την ανηφόρα και έφτασε ακόμα και στους 28 πόντους (20-48 στο 17΄).

Η «Ενωση» στο πρώτο μέρος δεν έβαλε τα τρίποντα (4/14), αλλά… σκότωνε στα δίποντα και είχε 87,5% (14/16)! Επίσης πήρε ριμπάουντ (16-11), είχε 13 ασίστ και 7 λάθη και οι αριθμοί της μιλούσαν φυσικά από μόνοι της.

Δεν ξεκίνησε καλά το δεύτερο μέρος

Η ΑΕΚ μπήκε χαλαρή στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνά της είχε τεράστια θέματα, οι παίκτες της είχαν 5 λάθη στα πρώτα 5΄.30΄΄ λεπτά και η Ράστα Βέχτα άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και την πήγε στους 13 πόντους (45-58 στο 25΄.30’’).

Η «Ενωση» όμως, σοβαρεύτηκε ανέβηκε ξανά στους 20 πόντους (47-67) και το δεκάλεπτο έληξε 49-67.

Πάλι τα ίδια…

Η ΑΕΚ έδειξε στο ξεκίνημα της 4η περιόδου την είδα εικόνα με το ξεκίνημα του τρίτου 10λέπτου. Οσο περνούσε ο χρόνος, όμως, η ΑΕΚ δεν έλεγε να ανακάμψει όπως είχε κάνει στη 4η περίοδο. Ετσι οι Γερμανοί πλησίασαν  στους 8 πόντους (67-75 στο 36΄.43΄΄)!

Ο Σλότερ με κάρφωμα μετά από ασίστ του Ζήση έκανε το 67-78 στα 1’.55΄΄ πριν το τέλος και η ΑΕΚ βρέθηκε πια αγκαλιά με τη νίκη, την οποία φυσικά δεν έχασε.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-51, 49-67, 70-81

ΡΑΣΤΑ ΒΕΧΤΑ (Σάλες): ΝτιΛέο, Μέρφι 3, Σίμπσον 28 (4), Βαστούρια 9 (1τριπ., 8ασ.), Ουάινραϊτ 8 (1τριπ., 6ριμπ.), Χέρκενχοφ 5 91), Κέσενς 6, Ράφινγκτον 3, Ρέισελ, Γιανγκ 8 (6ριμπ.).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 8 (1τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 3κλεψ.), Χρυσικόπουλος 10, Γιαννόπουλος 9 (2), Γιάνκοβιτς 14, Ζήσης 12 (3τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Ματσιούλις 5 (6ριμπ.), Μαυροειδής 1, Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2, Τολιόπουλος 6 (2).