Η ΑΕΚ πήγε να τα κάνει μαντάρα στο τέλος του ματς και τα χρειάστηκε από την Cholet, αλλά τελικά πήρε τη νίκη. Η «Ενωση» κέρδισε με 83-81 και έκανε το «3 στα 3» στον όμιλό της στο Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 13 πόντους και ήταν στο +8 στα 4΄.10΄΄ πριν το τέλος. Εκεί, όμως, η προσπάθεια του Παπαθεοδώρου να φρεσκάρει την ομάδα και να κάνει rotation δεν έπιασε τόπο. Η γαλλική ομάδα πλησίασε στον πόντο στρα 15,9΄΄ πριν την λήξη, αλλά τελικά η ΑΕΚ γλίτωσε το έμφραγμα και πήρε τη νίκη (83-81).

Από τους «κιτρινόμαυρους» κορυφαίοι ήταν οι Moreira (21π., 4ριμπ.), Lojeski (18π., 4ριμπ., 3ασ.), ενώ ο Νίκος Ζήσης έβαλε μόνο 3π., αλλά έδωσε 8 ασίστ!

Από την Cholet πρώτος σκόρερ ήταν ο τέως παίκτης του Κολοσσού Lassan Kromah (22π.), ενώ μεγάλο ματς έκανε ο Nianta Diarra (19π., 12ριμπ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ δεν είχε θέματα στην επίθεση. Η «Ένωση» και στόχο εύρισκε εύκολα κοντά στο καλάθι και καλά ποσοστά είχε στην επίθεση (6/11διπ. – 54,55% και 3/7τριπ. – 42,86%) και ο Langford είχε πάρει φόρα (8π.) και ο Ρογκαβόπουλος τον σιγοντάριζε. Η άμυνά της όμως, ήταν μαύρη τρύπα κοντά στο καλάθι (δέχτηκε 12π. στο «ζωγραφιστό), ενώ ο Blakes (7π.) έκανε ζημιές. Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε μάχη (2-5 στο 1΄.41΄΄, 11-7 στο 4΄.13΄΄, 16-16 στο 7΄.55΄΄, 21-20 στο 10΄)

Πήρε φόρα η ΑΕΚ πήγε στο +13

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο παρκέ και δεν έλεγε να αφήσει το γκάζι. Η είσοδος του Slaughter (από την πρώτη περίοδο) στο παρκέ δυνάμωσε την άμυνα της ΑΕΚ στο «ζωγραφιστό». Η είσοδος του Κατσίβελη έκοψε την φόρα του Blakes. Ο Ζήσης οργάνωνε ιδανικά. Η είσοδος του Lojeski έδωσε σκορ στην επίθεση. Η ΑΕΚ δεν κόλλησε επίσης στην άμυνα χώρου των Γάλλων και οι «κίτρινοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-4 και πήγαν στο + 13 (37-24 στο 15΄.11΄΄).

Οι αλλαγές του Παπαθεοδώρου (απέσυρε στον πάγκο λόγω του απαραίτητου rotation τους Ζήση, Maciulis, Lojeski και έβαλε στο ματς Γκίκα, Jankovic, Langford) άλλαξε τις ισορροπίες  και το 37-27 στο 15΄.38΄΄ έγινε 41-35 στο 8΄.30΄΄ με ένα επιμέρους σκορ 8-4 των Γάλλων και η δεύτερη περίοδο έληξε τελικά 43-37.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ είχε σούπερ ποσοστά στα δίποντα (65,2% – 15/23), πολύ καλό ποσοστό στα τρίποντα (4/10 – 40%), είχε πάρει τα ριμπάουντ (19-12), αλλά τα μεγάλα «μείον» της ήταν τα 10 λάθη (έναντι 12 ασίστ), οι 22π. που είχε δεχτεί στο «ζωγραφιστό» και οι 10π. που δέχτηκε από τα λάθη της.

Κόλλησε η ΑΕΚ, πέρασε μπροστά η Cholet

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Cholet πάτησε το γκάζι, ενώ η ΑΕΚ έδειξε να μένει από βενζίνη και είχε θέματα με το κλείσιμο προς τα μέσα της γαλλικής άμυνας. Η γαλλική ομάδα έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-3 και προσπέρασε την ΑΕΚ (46-48 στο 23΄.05΄΄).

Οι αλλαγές άλλαξαν την εικόνα

Εκεί ο Παπαθεοδώρου ανακάτεψε την τράπουλα και έκανε αλλαγές που άλλαξαν την εικόνα της «Ένωσης». Στο παρκέ μπήκαν οι Lojeski, Slaughter, Ζήση και βγήκαν οι Γκίκα, Langford, Moreira. Η ΑΕΚ έδειξε να ξυπνάει (54-49 στο 25΄.05΄΄).

Απάντησαν οι Γάλλοι και ανταπάντησε η ΑΕΚ

Οι φιλοξενούμενοι όμως, ανασυντάχθηκαν αμέσως και απάντησαν γρήγορα. Έκαναν ένα επιμέρους σκορ 7-1 και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (55-56 στο 27΄.32΄΄). Η ΑΕΚ ανταπάντησε (61-56 στο 29΄10΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε 61-58.

Με μπροστάρη τον Moreira

Στην 4η περίοδο οι συνεργασίες Ζήση – Moreira με πικ ‘εν ρολ έφεραν την ΑΕΚ στο +5 (65-60 στο 31΄.20΄΄).

Η Cholet μείωσε σε 65-62 στο 32΄.17΄΄, αλλά ο Αφρικανός παίκτης της «Ένωσης» δεν σταμάταγε με τίποτα. Είχε βάλει και τους 9π. στην 4η περίοδο ως το  33΄.45΄΄ και η ΑΕΚ πήγε στο +7 (70-63 στο 33΄.45΄΄).

Στο 34΄.50΄΄ η διαφορά πήγε στους 8 πόντους (72-64).

Κόλλησε η ΑΕΚ μετά το rotation

Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν την απόσυρση στον πάγκο των Moreira (είχε 11π. στο δεκάλεπτο αυτό), Κατσίβελη και την είσοδο των Langford, Slaughter και μείωσαν στους 4π. (75-71 στο 37΄ και 77-73 στο 37΄.49΄΄), αλλά ο Lojeski δεν τους άφηνε να γίνουν πιο απειλητικοί.

Θρίλερ στο τέλος

Στο 38΄.30΄΄ ο Langford έχασε δυο βολές με το σκορ να είναι 79-75. Στα 58΄΄ ο Kromah έκανε το 79-77 και το ματς έγινε θρίλερ.

Στα 37΄΄ ο Langford είχε πάλι θέματα από τη γραμμή του φάουλ και έβαλε 1/2 βολές (80-77) Στα 22΄ ο Blakes έχασε το τρίποντο, οι Γάλλοι πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Kromah έκανε το 80-79 στα 15,6΄΄ πριν την λήξη.

Στα 12,5΄΄ ο Lojeski κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έκανε το 82-79. Στα 7,3΄΄ ο Stockton έκανε βήματα μπροστά στην εξαιρετική άμυνα του Κατσίβελη.

Στα 4,4’’ ο Ζήσης κέρδισε φάουλ, έχασε την πρώτη, αλλά έβαλε την δεύτερη και έκανε το 83-79 και το ματς έληξε 83-81 με καλάθι του Blakes.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Γκίκας 2 (4ασ.), Jankovic 2, Langford 13 (2), Moreira 21 (3/4βολ., 9/13διπ., 4ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 5 (1τριπ., 3ριμπ.), Κατσίβελης 6 (1), Lojeski 18 (4/4βολ., 4/5διπ., 2/4τριπ., 4ριμπ., 3ασ.), Maciulis 8 (1τριπ., 8ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), Slaughter 5, Ζήσης 3 (3ριμπ., 8ασ.).

CHOLET (Erman Kunter): Blakes 16 (2), Davenport 8 (7ριμπ.), Diarra 19 (12ριμπ.), Kromah 22 (1/3βολ., 6/10διπ., 3/5τριπ.), Stockton 6 (7ασ.), Dimanche, Fofana 3 (1), Hrovat 7.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

«Διπλό» της Tsmoki στο Ισραήλ

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου της ΑΕΚ, η Tsmoki Minsk άλωσε το Ισραήλ, καθώς κέρδισε 79-69 εκτός έδρας την Hapoel Holon του Στέφανου Δέδα.

Από τους Λευκορώσους που κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παρκέ από την αρχή, πρώτος σκόρερ ήταν ο Leimanis (20π.). Ο Cavars είχε 15π. ενώ ο Salash πέτυχε double – double (13π., 11ριμπ.).

Από την Hapoel Holon κορυφαίος ήταν ο McGee (20π., 4ριμπ., 3ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 32-47, 44-63, 69-79.