Η ΑΕΚ βρισκόταν ούτως ή άλλως με την πλάτη τον τοίχο μετά τις τρεις ήττες στον 1ο γύρο. Η Falco Szombathely απλά της έριξε τη χαριστική βολή στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, όπου τη νίκησε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Basketball Champions League και την άφησε μαθηματικά εκτός “16”.

Μετά την 4η ήττα σε πέντε αγώνες και σε συνδυασμό με τη νίκη της VEF Riga επί της Treviso λίγη ώρα νωρίτερα, η Ένωση έχασε και την τελευταία μαθηματική πιθανότητα για είσοδο στο τουρνουά play-in, αφού θα τερματίσει μαθηματικά 4η στον όμιλο. Παρά τις προσπάθειες των Eric Griffin (24 πόντοι) και Braian Angola (22 πόντοι), η ΑΕΚ (1-4) σούταρε πολύ άσχημα (37,7%), είχε 6/27 τρίποντα (1/10 στο 1ο ημίχρονο), έβλεπε την πλάτη της Falco (4-1) για 38’19’’ και βρέθηκε πίσω στο σκορ ουκ ολίγες φορές με διψήφιες διαφορές, μέχρι και 13 πόντων.

Οι Benedek Varadi (20 πόντοι, 12 ασίστ) και Zoltan Perl (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ουγγρική ομάδα, η οποία τελείωσε το ματς με ποσοστό 52,9% στα σουτ, 24 ασίστ, 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 25 στο ανοιχτό γήπεδο, τιμωρώντας επανειλημμένως την κακή transition άμυνα της ΑΕΚ. Κάπως έτσι εξασφάλισε μαθηματικά μία θέση στο τουρνουά play-in και είναι πλέον το φαβορί (και 1η στον όμιλο) για απευθείας πρόκριση στους “16” του BCL!

ΚΑΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ, ΚΑΚΟ ΦΙΝΑΛΕ

Η βραδιά ήταν εκ προοιμίου δύσκολη συναισθηματικά για την ΑΕΚ λόγω της απόσυρσης του Νο. 13 του Stevan Jelovac. Έγινε ακόμα δυσκολότερη με τον τρόπο που μπήκαν στο γήπεδο οι παίκτες του Στέφανου Δέδα. Η ουγγρική ομάδα ξέφυγε από νωρίς στο σκορ με 7-16 στο 7’ και με εξαίρεση το αρχικό 2-0, διατήρησε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, όσο κι αν προσπάθησε ο “δικέφαλος” να περάσει μπροστά.

Στο 13’ η Ένωση πλησίασε στους τρεις πόντους (23-26), αλλά η Falco ξέφυγε εκ νέου με 27-39 στο 18’, πριν ολοκληρώσει το 1ο ημίχρονο η ΑΕΚ με επιμέρους 11-3 και κλείσει τη ψαλίδα στους τέσσερις (38-42). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και μετά την ανάπαυλα. Εις διπλούν μάλιστα.

Στο 25’ η Falco ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι (42-55), αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και μείωσε μέχρι τον έναν πόντο (55-56) στο 28’ με επιμέρους 13-1. Μόνο που οι Ούγγροι ξεμάκρυναν πάλι με 66-74 στο 34’ και με 70-78 στο 37’. Η ΑΕΚ δεν παράτησε το ματς, μείωσε πάλι τη διαφορά στη μία κατοχή, αλλά στο τελευταίο ενάμισι λεπτό η Falco έβαλε δύο μεγάλα σουτ, παίρνοντας έτσι μία μεγάλη, όσο και δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89

ΑΕΚ (Δέδας): Colom 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 0/4 σουτ, Angola 22 (4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Παππάς 13 (3/12 σουτ, 7/9 βολές), Griffin 24 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Μαυροειδής 6, Vaulet 4, Hummer 12 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές, 9 ριμπάουντ).

Falco Szombathely (Konakov): Keller 11 (15 ριμπάουντ), Perl 18 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές), Varadi 20 (6/9 τρίποντα, 1/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Benke 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Clark 2, Goloman 6, Kovacs 2, Barac 15 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Somogyi.