Η ΑΕΚ έκανε την μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο και επιβλήθηκε της Nizhny με 79-78 στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο ματς της ομάδας στο Basketball Champions League, αλλά τι να το κάνει… Η Ένωση έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ, καθώς είχε ήδη αποκλειστεί, ενώ μέσα σε όλα το στοιχειό των τραυματισμών την επισκέφθηκε ξανά και η ΑΕΚ είδε τον Δημήτρη Κατσίβελη να έχει ενοχλήσεις στους προσαγωγούς πριν το ματς και να μην παίζει.

Στο ματς, πάντως, η ΑΕΚ είχε το κεφάλι ψηλά. Δεν πτοήθηκε από το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και έχανε με 11 πόντους στην 4η περίοδο. Πάλεψε, πίεσε, γύρισε ανάποδα το ματς και το πήρε. Ήταν, όμως, δυστυχώς μια νίκη… άνευ αντικρίσματος.

Η Ένωση είχε καλά ποσοστά στα δίποντα (50% – 19/38) και στα τρίποντα (43,5% – 10/23). Πήρε 10 επιθετικά, αλλά έχασε τα ριμπάουντ (28-34), είχε 15 ασίστ και 14 λάθη.

Από την ΑΕΚ μεγάλο ματς έκανε ο Moses (19π., 6ριμπ.), ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Macon (16π., με 4/6τριπ.), Langford (14π.).

Από τους φιλοξενούμενους μακράν ο κορυφαίος ήταν ο Shepherd (21π., me 3/3trip, 9ριμπ., 4ασ., 2κλεψ.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Astapkovich (14π., 6ριμπ., 5ασ., 2κλεψ., 1κοψ.).

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα στο παρκέ του ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα, πίεσε έτρεξε, και με ηγέτη τον Χρυσικόπουλο προηγήθηκε με 13-4 στο 4΄.46΄΄.

Εκεί η Ένωση κόλλησε άμυνα και επίθεση και οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 με μπροστάρη τον Strebkov και μείωσαν στον πόντο (13-12 στο 7΄.26΄΄ ). Η ΑΕΚ συνήλθε απάντησε με επιμέρους σκορ 5-2 με ηγέτη και το 10λεπτο έληξε τελικά 18-14.

Προσπέραση της Nizhny, απάντηση από Macon

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε με 2/3 τρίποντα στην δεύτερη περίοδο και 1/2 δίποντα και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-3, γύρισε το ματς τούμπα και πέρασε μπροστά (21-22 στο 13΄.19΄΄).

O Macon, όμως, απάντησε αμέσως με δυο ρουκέτες από τα 6,75μ. (είχε προηγηθεί ένα δίποντο του Ζήση) και η ΑΕΚ έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και όχι μόνο ξαναπήρε το προβάδισμα, αλλά πήγε και στο +5 (29-24 στο 15΄.43΄΄).

Ρωσική αντεπίθεση και -4 για την ΑΕΚ

Οι Ρώσοι δεν το έβαλαν κάτω. Η άμυνα με αλλαγές που έπαιζαν αρχικά και οι άμυνες χώρου που έπαιζαν μετά, λειτούργησαν και βραχυκύκλωσαν την ΑΕΚ, ενώ ο Shepherd έδωσε πνοή στην ομάδα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν μετά το 30-26 στο (16΄.26΄΄), ενώ οι Ενωσίτες… κοιμήθηκαν και οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 8-0 και προηγήθηκαν με 30-34 στο 19΄.11΄΄.

Τελικά η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, έκανε ένα σερί 4-0 και το ημίχρονο έληξε «Χ» (34-34).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ είχε μόλις 6 ασίστ και 6 λάθη στο πρώτο μέρος και αυτά μαζί με το 36,84% στα τρίποντα και την ήττα στα ριμπάουντ (16-17) ήταν τα μεγάλα μείον της Ένωσης στην πρώτη περίοδο. Από κει και πέρα η ΑΕΚ πήρε 5 ειθετικά, είχε 38,46% στα τρίποντα, είχε σε καλή μέρα τον Moreira (9π.), είχε «εκτελεστές» από τα 6.75μ. τους Macon (6π. με 2/2τριπ.), Μωραΐτη (6π. με 2/2τριπ.).

Ξεκίνησε με το… αριστερό η ΑΕΚ και βρέθηκε στο -10

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το… αριστερό το δεύτερο μέρος. Είχε θέματα στην επίθεση, η άμυνά της ήταν αλλού, η ομάδα έκανε λάθη. Έτσι οι Ρώσοι με ηγέτη τον Shepherd, που έβαλε 5π. στο διάστημα αυτό, έτρεξε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε στο 24΄.05΄΄ με 9 πόντους (34-43).

Η Nizhny, που έβρισκε σκορ και από τον Astapkovich συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 25΄.18΄΄ βρέθηκε στο +10 (48-38).

Μόνος παίκτης της ΑΕΚ που σκόραρε ήταν ο Moses!

Η ΑΕΚ στο διάστημα αυτό είχε μόνο τον Moses να παλεύει και να σκοράρει ασταμάτητα και μάλιστα ο παίκτης της Ένωσης είχε πάρει φωτιά, έβαλε 12 πόντους στο ξεκίνημα, χωρίς να έχει σκοράρει κανείς άλλος παίκτης από τους κιτρινόμαυρους και μείωσε την διαφορά στους 6 πόντους (46-52 στο 16΄.59΄΄).

Η Nizhny ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (46-57) και ο Moses με μια 1/2βολ. την πήγε στους 10 (47-57). Ως εκεί ο παίκτης της ΑΕΚ είχε βάλει και τους 13 πόντους της Ένωσης στην 3η περίοδο!

Το μοναδικό καλάθι της ΑΕΚ στην 3η περίοδο εκτός του Moses, το έβαλε ο Macon και μάλιστα ήταν τρίποντο στα 7΄΄ πριν το τέλος, οπότε και έκανε το 50-57.

Τρομερή αντεπίθεση της ΑΕΚ, που γύρισε τούμπα το ματς

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +11 (50-61 στο 30΄.16΄΄) και μέχρι το 32΄.58΄΄ (56-67), έδειχναν να είναι απόλυτοι κυρίαρχοι. Εκεί, όμως, όλα άλλαξαν. Η ΑΕΚ ξύπνησε, αγρίεψε και ξεκίνησαν την μεγάλη αντεπίθεση!

Η Ένωση με ηγέτες τον Langford στην αρχή και τον Macon μετά, πίεσε και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 19-5 και γύρισε ανάποδα το ματς και πήγε στο +3 (75-72 στο 39΄.33΄΄).

Στα 11,1΄΄ πριν το τέλος ο Baburin έκανε το 75-74 με 2 βολές. Οι Ρώσοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Macon (10.4΄΄), αλλά ο Αμερικανός είχε κρύο αίμα, έβαλε τις βολές και έκανε το 77-74.

Στα 5,2΄΄ ο Langford έκανε φάουλ (για να μην αφήσει τους Ρώσους να πάνε σε τρίποντο) στον Shepherd, ο οποίος έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 77-76.

Στα 4,4΄΄ ο Maciulis κέρδισε φάουλ, είχε κι αυτός κρύο αίμα και έκανε το 79-76.

Το τελικό σκορ ήταν τελικά 79-78 και διαμορφώθηκε στην εκπνοή μετά από τον Baburin έκανε το 79-78, αλλά δεν το ματς

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-57, 79-78.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Jankovic (4λαθ.), Langford 14 (2/5τριπ., 4/13διπ.), Maciulis 2, Moses 19 (1/2τριπ., 7/9διπ., 2/5βολ., 6ριμπ., 1κλεψ., 1κοψ.), Γκίκας 3 (1τριπ., 4ασ.), Macon 16 (4/6τριπ., 3ασ.), Μαυροειδής, Μωραΐτης 6 (2), Moreira 9 (4ριμπ.), Ζήσης 4.

NIZHNY (Zoran Lukic): Shepherd 21 (3/3τριπ., 9ριμπ., 4ασ., 3κλεψ., 4λαθ.), Astapkovich 14 (2τριπ., 6ριμπ., 5ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Petrasek, Strebkov 12, Baburin 10 (2), Genkevich 11 (5ριμπ.), Chadov 2, Toropov, 4 Gerasimov, Gavrilovic 4