Μέχρι και το 18΄ η ΑΕΚ έδειχνε να μην έχει πάρει σοβαρά το ματς με την Tsmoki Minsk στην 2η αγωνιστική του Basketball Champions League. Εκεί η ΑΕΚ αποφάσισε να σοβαρευτεί, να αγριέψει και να κόψει τ’ αστεία. Η «Ένωση» έτσι πήρε μπροστά, «άστραψε και βρόντηξε», «σκόρπισε» την αντίπαλό της με 95-69 και έκανε το «2 στα 2» στο BCL.

H ΑΕΚ ήταν απολαυστική όταν αποφάσισε να καθαρίσει το ματς. Από την «Ένωση» σκόραραν και οι 11 παίκτες που έπαιξαν. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Matt Lojeski, ο οποίος δείχνει να έχει πάρει… φωτιά τελευταία. Ο 35χρονος παίκτης οδήγησε την ομάδα στην αντεπίθεση μετά το 18΄ και τελείωσε το ματς με 16 πόντους (1/1βολ., 3/5διπ., 3/4τριπ.) 1ριμπ., 3ασ. Σπουδαίοι ήταν και οι Moreira (14π., 5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Maciulis (11π., 6ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Langford (13π.), Jankovic (7π. 2τριπ., 8ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), ενώ το καλύτερο φετινό του ματς έκανε ο Κατσίβελης (11π. με 2/3τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 1κοψ.)

«Σκότωνε» από τα 6,75μ.

Η ΑΕΚ ήταν φωτιά και λαύρα από τα 6.75μ. και είχε το μυθικό ποσοστό του 61,9% (13/21)! Η «Ένωση» είχε επίσης 51,1% στα δίποντα (23/45), πήρε τα ριμπάουντ (34 με 11 επιθετικά έναντι 30), είχε 29 ασίστ, 6 κλεψίματα και μόλις 5 λάθη! Από την άλλη πάντως, είχε κακό ποσοστό τις βολές (62,5% – 10/16).

Κακό ξεκίνημα

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με το… αριστερό. Είχε τεράστια θέματα στα ριμπάουντ, ήταν άστοχη, η άμυνά της είχε κενά, κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τον Maksim Salash (9π.). Μέχρι το 5΄.20΄΄ πάντως, η ΑΕΚ έδειχνε να έχει – έστω κι έτσι – το πάνω χέρι (12-11 στο 5΄.20΄΄). Εκεί, όμως, τα κιτρινόμαυρα προβλήματα μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο και οι Λευκορώσοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκαν με 8 πόντους (14-22 στο 9΄.16΄΄) και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 16-22.

Η «Ένωση» συνέχισε να…υπολειτουργεί και στην 2η περίοδο, παρά το ότι άρχισε να βρίσκει σκορ από τα 6.75μ. και έτσι βρέθηκε στο 14΄.05΄΄ βρέθηκε στο -9 (26-35).

Τρίποντη αντεπίθεση με Lojeski

Εκεί η ΑΕΚ ξύπνησε με τον Lojeski (8π. στη δεύτερη περίοδο) να βγαίνει μπροστά. Η «Ένωση» έβαλε 3 σερί τρίποντα (τα δυο τα έβαλε αρχικά ο 35χρονος φόργουορντ και το τρίτο το πέτυχε ο Κατσίβελης), έκανε ένα σερί 9-0 και έφερε στα ίσια το ματς (35-35 στο 16΄.04΄΄).

Η ΑΕΚ ξαναπάτησε το γκάζι μετά το 18΄.16΄΄ (39-39) έχοντας αυτή τη φορά μπροστάρη τον Langford και έτσι έκανε ένα νέο σερί (8-0 αυτή τη φορά) και έκλεισε το ημίχρονο με +8 (47-39).

Είχε 6/7 τρίποντα

Στην 2η περίοδο η ΑΕΚ σκότωνε από τα 6.75μ. και είχε 6/7 τρίποντα, ενώ συνολικά στο πρώτο μέρος είχε 7/10τριπ.! Η ΑΕΚ, που έβαλε 31 πόντους στην 2η περίοδο (και δέχτηκε 17) είχε ακόμα μόλις 1 λάθος στο πρώτο μέρος 16 ασίστ και 4 κλεψίματα. Μεγάλο μείον της πάντως ήταν η ήττα της στα ριμπάουντ (13-18).

Πάτησε το γκάζι και δεν σταματούσε

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι για τα καλά έχοντας ως μπροστάρη τον Langford. Πήγε την διαφορά στους 10 πόντους (57-47 στο 25΄.08΄΄), αλλά δεν έμεινε εκεί και το κοντέρ ανέβαζε στροφές συνέχεια. Στο 27΄.16΄΄ η διαφορά πήγε στους 14 πόντους (63-49)  και το δεκάλεπτο έληξε 69-59.

Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ συνέχισε με ακόμα μεγαλύτερη φόρα και η διαφορά ανέβαινε συνέχεια πήγε στο +20 (80-60 στο 34΄.45΄΄), έφτασε στο +23 (87-64 στο 36΄.45΄΄) και έφτασε στη μέγιστη τιμή της (26π.) στο τέλος του ματς (95-69).

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 47-39, 69-59, 95-69.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Jankovic 7 (2τριπ., 8ριμπ., 4ασ., 1κλεψ.), Κατσίβελης 11 (2), Langford 13 (2), Lojeski 16 (1/1βολ., 3/5διπ., 3/4τριπ., 3ασ.), Slaughter 6, Χρυσικόπουλος 4, Γκίκας 6 (2τριπ., 6ασ.), Maciulis 11 (1τριπ., 6ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Moreira 14 (5ριμπ., 2ασ., 2κλεψ., 1κοψ.), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Ζήσης 4 (6ασ.).

TSMOKI MINSK (Rostislav Vergun): Cavars 4, Dodoo 2, Leimanis 2, Lowery 14 (5ασ.), Rahozenka 11 (1), Beliankou, Clyburn 11, Salash 16 (1τριπ., 6ριμπ.), Stabrouski, Trastsinetski 5 (1τριπ., 5ριμπ.), Veremeenko 4.