Σε ένα συγκλονιστικό από εξέλιξη παιχνίδι η ΑΕΚ πήρε την δεύτερη της νίκη στο Basketball Champions League επικρατώντας με 96-92 της Ρόζα Ράντομ.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα δεν μπορούσε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από τα 6,75μ. Ο Σοκολόφσκι έκανε ζημιές στην ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι Πολωνοί να πάρουν το προβάδισμα με 8-14 στο 7′. Ο Σάκοτα μείωσε αλλά ο Ζάιτσεφ με δύο δικά του τρίποντα διαμορφώθηκε το 13-20 για το πρώτο δεκάλεπτο. Χαρακτηριστικό ήταν τα 5/10 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Η συνέχεια ήταν η ίδια, με τους Πάντερ και Ζάιτσεφ να κρατάνε μπροστά την πολωνική ομάδα και να διατηρούν τον έλεγχο. Μάλιστα η διαφορά έφτασε πάνω από τους 10 πόντους (18-29, 13’), αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει την διαφορά μέχρι το ημίχρονο. Την αρχή την έκαναν οι Ελόνου και Ξανθόπουλος κάνοντας το  (26-31, 15’). Το τρίποντο του Σάκοτα έφερε μία ανάσα την ΑΕΚ από τους φιλοξενούμενους (30-33) αλλά Χάροου και Πάντερ ανέβασαν εκ νέου την διαφορά μέχρι το ημίχρονο (36-43).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφια επίπεδα, με τον Χάροου (37-47, 22’). Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια στο παρκέ και με επί μέρους 10-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια (47-47, 24’). Οι φιλοξενούμενοι όμως και πάλι βρήκε λύσεις με τον Σοκολόφσκι κοντά στο καλάθι κάνοντας το 49-57 στο 27′. Η «Ένωση» δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ μέχρι το 30′ με το δεκάλεπτο να λήγει στο 53-61. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ωστόσο μπήκαν με άλλη ενέργεια στο παρκέ για να γυρίσουν το παιχνίδι. Ο Μάνι Χάρις με την βοήθεια των Σάκοτα και Λαρεντζάκη έκανε το (62-63, 32’), με το παιχνίδι να γίνεται ξανά ντέρμπι μετά από ώρα. Ο Σάκοτα πήρε το όπλο του και «εκτέλεσε» με συνεχόμενα τρίποντα τους φιλοξενούμενους για να γίνει το 68-63 γρήγορα. Ο Σοκολόφσκι απάντησε άμεσα για τους Πολωνούς (68-68, 34’). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος (78-78, 40′) με τον Πάντερ να αστοχεί και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες της «Ένωσης» εκτέλεσαν από τα 6,75μ τους φιλοξενούμενους. Αρχικά ο Γκριν σκόραρε από τα 8,5μ για 81-80. Ο Γκριν συνέχιζε να σκοράρει και μαζί με την βοήθεια του Λαρεντζάκη έγινε το διαφορά αυξήθηκε (89-83, 43’). Ο Χάρις έδωσε και την χαριστική βολή στους Πολωνούς καθώς με δικό του καλάθι έκανε το 93-89 στο 44′. Με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την ΑΕΚ να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη (96-92) εντός έδρας στο τουρνουά αλλά και την δεύτερη συνολικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78 (κ.δ.), 96-92.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού 9, Τζέιμς 6, Γκριν 15 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/13 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρις 18 (7/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 4 (6 ασίστ), Σάκοτα 18 (6/12 τρίποντα), Λαρεντζάκης 13 (2), Μπάρλοου 3 (1), Μαυροειδής 10.

ΡΟΖΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 23 (8/23 σουτ), Άουντα 9, Πιέχοβιτζ, Βίτκα 5 (1), Μπογιανόφσκι 2, Ζέγκζουλα, Τρόγιαν 4, Ζαϊτζεφ 21 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Σοκολόφσκι 13 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάροου 15 (1).

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 19/35 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 28/38 βολές, 37 ριμπάουντ (10 επιθετικά, 27 αμυντικά), 24 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά Ρόζα Ράντομ: 24/50 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/14 βολές, 45 ριμπάουντ (16 επιθετικά, 29 αμυντικά), 17 ασίστ, 16 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο.