Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση, σκοράροντας από τα 6,75 και παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων στο 8(12-22),χάρη στα τρίποντα του Αθηναίου, Μούρτου και Φλιώνη, όμως οι Τούρκοι έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο -7(15-22) με τρίποντο του Ντίμπλερ. Στη συνέχεια η Μπεσίκτας μπήκε καλύτερα και πέρασε τη μπάλα στους Ερντέν και Κλαρκ, ενώ στο παιχνίδι μπήκε ο Μπόουραϊτ και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων(40-33) στο ημίχρονο, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 25-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν παρόμοιο με το δεύτερο δεκάλεπτο με τους  Στρόμπερι και Ντίμπλερ να ανεβάζουν τη διαφορά στο +15(55-42), την ίδια ώρα που ο Άρης έβγαλε προβλήματα για ακόμη μια φορά στην επίθεση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αθηναίου με τρίποντο, μείωσε τη διαφορά στους 9, όμως η διαφορά ποιότητας των ομάδων φάνηκε και η Μπεσίκτας πήρε τη νίκη με 83-61.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόουραϊτ με 21 πόντους, με τους Ντιμπλέρ και Στρόμπερι να προσθέτουν 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Άρη πρώτος σκόρερ ήταν ο Αθηναίου με 18 πόντους.