Μεγάλη νίκη που τον κρατάει στο κόλπο της πρόκρισης πέτυχε ο ΠΑΟΚ μέσα στη Τουρκία, επικρατώντας με 65-77 της Γκαζιαντέπ στη παράταση. . Μόλις 3 πόντους δέχτηκε ο Δικέφαλος του Βορρά στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και μετά από περίπου 3 λεπτά παιχνιδιού προηγήθηκε με 3-10, χάρη στα καλάθια του Κλάσεν. Η Γκαζιαντέπ με τους Φρειμάνις και Λάιονς, μείωσε γρήγορα τη διαφορά στους 2 πόντους(8-10). Οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν ξανά με τον Κλάσεν(8-14), με τους Τούρκους όμως να τρέχουν ένα σερί 7-0 και να περνάνε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 15-14. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-16 υπέρ του Δικέφαλου του Βορρά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εκ νέου δυναμικά στο παιχνίδι και με τρίποντα του Χρυσικόπουλου και του Ζάρα πήραν μια διαφορά 7 πόντων(18-25). Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Αρμάντ έφεραν το ματς στο πόντο(26-27) 3:30 πριν το τέλος της περιόδου. Οι Τσόχλας και Χαραλαμπόπουλος βγήκαν μπροστά σε ένα σημείο που ο Δικέφαλος είχε κολλήσει στο σκορ και έδωσαν προβάδισμα 7 πόντων (26-33). Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 34-30.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ κρατούσε το προβάδισμα και 5:53 πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Γκος ανέβασε τη διαφορά στους 6(37-43). Η Γκαζιαντέπ έτρεξε ένα σερί 7-0 με τους Λάιονς και Μπάλαζιτς, περνώντας μπροστά στο σκορ με 44-43. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και με τους Μαργαρίτη και Κρουμπάλι ανέκτησαν το προβάδισμα (46-44) στα 2:13. Ωστόσο, το τέλος της  τρίτης  περιόδου,  βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ (50-47), με καλάθια του Κάρτερ. Χαρακτηριστικό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν πως οι Τούρκοι έγιναν πιο ομαδικοί και από 5 ασίστ που είχαν στο ημίχρονο, τελείωσαν τη περίοδο με 15, ενώ ο Δικέφαλος του Βορρά μετρούσε 12.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα με 51-50, με καλάθια των Κρουμπάλι και Κατσίβελη. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 5-0, για να απαντήσει και ο Δικέφαλος με δικό του σερί και το σκορ ήταν ισόπαλο 55-55 στα μέσα της περιόδου.  Ο Τσόχλας πέτυχε καλάθι + φάουλ με τρίποντο και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με +4(55-59). Η Γκαζιαντέπ με τους Όγκουτ, Κάρτερ και Αρμάντ πέρασε μπροστά με +1(62-61). Ο Κρουμπάλι σκόραρε 1/2 βολές για το 62-62 στο 1:40 πριν το τέλος του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση με σκορ 62-62.

Στη παράταση ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και πήρε το παιχνίδι. Ο Γκος στο ξεκίνημα της παράτασης έβαλε μπροστά τους Θεσσαλονικείς (62-64). Ο Λάιονς πέτυχε καλάθι + φάουλ και έδωσε προβάδισμα στη Γκαζιαντέπ (65-64). Αυτοί ήταν και οι μόνοι πόντοι των γηπεδούχων στο έξτρα πεντάλεπτο. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έτρεξε ένα σερί 13-0, με τους Χαραλαμπόπουλο-Γκος και Ζάρα να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα  και μέσα φυσικά από την άμυνα, ο ΠΑΟΚ πήρε μια σπουδαία νίκη με 65-77 και παρέμεινε στο κόλπο της πρόκρισης.  Στη παράταση το επιμέρους σκορ ήταν 3-15 για τους Θεσσαλονικείς.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 8-8 στον όμιλο, ενώ η Γκαζιαντέπ έπεσε στο 7-9, με τη πρόκριση να απομακρύνεται για τους Τούρκους.

Κορυφαίος για τους Θεσσαλονικείς ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος έδωσε πολύτιμες λύσεις, κυρίως στην παράταση, ενώ συνολικά είχε 11 πόντους με 5/6 βολές, 3/5 προσπάθειες και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρτερ με 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62, 65-77

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Αρμαντ 11(1), Ραντ 5, Κάρτερ 17 (1) , Χατσιγέβα, Λάιονς 8 (1) , Μπάλαζιτς 3 (1), Φρεϊμάνις 13, Ογκούτ 8 (2), Τσίνκο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρουμπάλι 5 , Κόνιαρης , Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 11 , Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 11(1), Κατσίβελης 6 (1) , Γκος 10 (2), Τζόουνς.