Ένα εύκολο βράδυ πέρασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, αφού νίκησε με σχετική άνεση την Ντιζόν με 80-56 για την 11η αγωνιστική του φετινού Basketball Champions League. Ξεκούραστα και με ωραίο μπάσκετ οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Γάλλους.

Νωθρά μπήκε στο παρκέ η ΑΕΚ, που επέτρεψε στη Ντιζόν να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να την αφήσει να ξεφύγει, αφού προηγούταν μόλις με ένα πόντο (14-15). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και παίζοντας ωραίο μπάσκετ κατάφεραν να φτιάξουν και μία μικρή διαφορά από τους φιλοξενούμενους, πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (36-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ξεκίνησαν εξαιρετικά και έδειξαν πως θέλουν να τελειώσουν όσο το συντομότερο γινόταν το παιχνίδι, καταφέρνοντας να ανοίξουν τη διαφορά, πηγαίνοντάς τη σε διψήφιο αριθμό (62-39). Στην τελευταία περίοδο οι Γάλλοι έδειχναν πως δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κάνει διαχείριση του ματς, πριν πάρει τελικά τη νίκη με 80-56.

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6, Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Θίοντορ 5 (1), Τσαλμπούρης 8 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκρίφιν 3 (1), Χάντερ 22, Ματσιούλις 9 (2), Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 7 (1), Ξανθόπουλος.

Ντιζόν (Λενάμ): Αρσινάρ, Εμεγκανό 12 (1), Πίρσον 4, Γουέρ 11, Βέμπερ 2, Σασάνγκ 8, Χόλστον 5 (1), Ζουλιέν 6 (1), Λελούπ, Λουμ 8.