Ακόμα μία νίκη πήρε ο Προμηθέας στο Basketball Champions League, αφού υπέταξε τη Μπαϊρόιτ με 95-78 στην Πάτρα για τη 10η αγωνιστική της διοργάνωσης. Κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γερμανοί και ηττήθηκαν κατά κράτος από τους Πατρινούς.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, αφού έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ και έβρισκε τον τρόπο να διασπά με σχετική ευκολία την άμυνα της Μπαϊρόιτ, κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να αποκτήσει κι ένα μικρό προβάδισμα (28-23). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά, με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να είναι αυτοί που πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (44-42).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μάκη Γιατρά μπήκαν με την φόρα που είχαν ξεκινήσει το παιχνίδι και κατάφεραν σιγά-σιγά να ξαναχτίσουν μία αρκετά καλή διαφορά, με την ομάδα του Ραούλ Κόρνερ να δείχνει ανήμπορη να απαντήσει (71-63). Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί έμειναν από δυνάμεις, με τους Πατρινούς να το εκμεταλλεύονται και να παίρνουν μία μεγάλη-τόσο σε σημασία, όσο και σε έκταση-νίκη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 95-78.

Δεκάλεπτα: 28-23, 44-42, 71-63, 95-78.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ, Λίποβι 13 (3), Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 7, Γερομιχαλός, ΚΑσελάκης 13 (2), Σαλούστρος, Κατσίβελης, Μάιερ 3 (1), Μπράουν 31 (2), Έλις 18, Παρκς.

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Τόμας 2, Ρόμπερτσον 7 (1),  Στόκτον 8 (2), Ντόρετ 9 (3), Ζάιφερτ 14, Βαχάλσκι, Χρόβατ 7, Μάισνερ 9 (1), Μπρουκς 19 (1), Ραΐβιο 3 (1), Κρουγκ.