Ο Προμηθέας είχε εξασφαλίσει (μετά τα χθεσινά αποτελέσματα) την πρόκρισή του στην επόμενη φάση (των «16») από την παρθενική του ευρωπαϊκή συμμετοχή, κάτι που, ίσως, επηρέασε την πατρινή ομάδα που πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες φετινές εμφανίσεις της κόντρα στη Νεπτούνας με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 69-82.

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν καθόλου καλά στο παιχνίδι και μετά το πρώτο 4λεπτο (6-8), είδαν τους αντιπάλους τους να ξεφεύγουν στο σκορ 8-21 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στη ρακέτα και έβαζαν πολύ εύκολα όποτε ήθελαν εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα που έπαιζαν οι Πατρινοί. Η διαφορά στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου είχε εκτοξευτεί στους 19 πόντους (23-42), όταν άρχισε η αντεπίθεση από τον Προμηθέα. Βελτιώνοντας τα ποσοστά τους στην επίθεση αλλά και την άμυνα τους κατάφεραν να ρίξουν αρκετά τη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 9 πόντους πίσω στο σκορ (39-48, 20′).

Μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να σημειώσει ο Προμηθέας, με αποτέλεσμα ο Γουίλιαμς με τρίποντο να κάνει το 41-56 στο 24′ και να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.  Οι Λιθουανοί κρατούσαν σταθετά ένα προβάδισμα ανάμεσα στους οκτώ και τους δώδεκα πόντους, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +10 (50-60). Ο Προμηθέας μείωσε στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου στους 8 (52-60), αλλά με μία τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό που κέρδισε η Νεπτούνας η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (52-68, 33′). Οι φιλοξενούμενοι έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και διαχειρίζοντας εξαιρετικά το προβάδισμα που είχαν χτίσει πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-48, 50-60, 69-82.

Προμηθέας (Γιατράς): Μπράουν 17 (1), Γερομιχαλός 2, Χολ 13 (2), Κασελάκης 13 (1), Λίποβι 6 (2), Έλλις 4, Γκίκας 2, Κατσίβελης 4, Μέγιερ 2, Παρκς 1, Σαλούστρος 2, Τσαϊρέλης 5

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Γκραντ 13, Κισιέλιους 4, Ολισεβίτσιους 10 (2), Σλαβίνσκας 2, Γουίβερ 15 (1), Μπελιάουσκας 3 (1), Ντελινινκάιτις, Γκαΐλιους 19 (4), Γκάλντικας 6, Μασιούλις 3, Γουίλιαμς 7.