Ο Άρης πραγματοποιώντας ένα δεύτερο ημίχρονο πολύ κακό σε άμυνα και επίθεση, ηττήθηκε με 99-70 στην έδρα της Νίμπουρκ για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, το οποίο φάνηκε και από τους 27 πόντους που έφαγε στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι γηπεδούχοι χάρη στην εξαιρετική τους ευστοχία από τα 6.75μ σημείωσαν 5/7 τρίποντα και εκτόξευσαν την διαφορά στους 12 πόντους (27-15) για να μειώσει ο Μπένσον και να ρίξει την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (27-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης στόχευσε κοντά στο καλάθι με αποτέλεσμα να φορτώσει τους αντίπαλους ψηλούς με φάουλ. Η άμυνα του έσφιξε, εξασφαλίζοντας το αμυντικό ριμπάουντ. Έτσι κατάφεραν να μειώσουν πολύ γρήγορα στους 5 πόντους (27-22) στο 11′. Ο Τσαϊρέλης θα σκοράρει κάτω από το καλάθι και θα μειώσει ακόμα περισσότερο (27-24), με τον Λόρενς να ”σπάει το ρόδι” για τους γηπεδούχους (29-24). Ο ρυθμός του αγώνα παρά τις προσπάθειες του Άρη, που πραγματοποιούσε αργές επιθέσεις. Ο Βασιλόπουλος σκοράροντας για τρεις στο τέλος της ελληνικής επίθεσης έκανε το 41-39, αλλά η Νίμπουρκ θα κάνει εύκολα το 46-41 για το ημίχρονο με τους ”κιτρινόμαυρους” να μην μπορούν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Άρη. Πολλά νεύρα, πολλά λάθη (οκτώ στον αριθμό), μηδέν άμυνα και ο Τσέχοι όχι απλά επέβαλαν τον ρυθμό τους αλλά ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι το επιμέρους σκορ σε αυτό το διάστημα ήταν 25-13 ενώ η διαφορά έφτασε έως και στους 20 (71-51). Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Άρης δεν είχε τον τρόπο και κυρίως το μυαλό για να αντιμετωπίσει την κάθε φάση ξεχωριστά. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη διατήρησε την ίδια κακή εικόνα στην άμυνα με αποτέλεσμα να ξεφύγει το σκορ (87-62) λίγο πριν τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με το βαρύ 99-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.