Ο Κεραυνός Στροβόλου έκανε την Dijon να δει την ήττα με τα μάτια της. Η Κυπριακή ομάδα έκανε μεγάλη εμφάνιση, απέναντι σε ένα πολύ πιο ισχυρό και πιο ακριβό σύλλογο. Ο Κεραυνός, όμως, δεν άντεξε ως το τέλος και έτσι λύγισε στην παράταση και ηττήθηκε με 91-79 στην Γαλλία από την Dijon (στον Β’ Όμιλο) στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη «τρόμαξε» τους Γάλλους και προηγήθηκε με 25-8 στο 10΄. Στην δεύτερη περίοδο η Dijon μάζεψε την διαφορά στους 4 πόντους (30-34), αλλά στην 3η περίοδο ο Κεραυνός Στροβόλου, που είχε αποκλείσει τον Ηρακλή στα προκριματικά, πάτησε ξανά γκάζι (47-59).

Στην 4η περίοδο ο Κεραυνός είχε αρχίσει να κουράζεται, αλλά παρόλα αυτά πήγε το ματς στην παράταση (72-72). Μάλιστα η Κυπριακή ομάδα είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά έκανε παράβαση 24’’ στην τελευταία επίθεση.

Η Dijon είχε 20’’ για επίθεση, αλλά ο Holston αστόχησε σε τρίποντο στα 11’’ και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί οι Κύπριοι έμειναν τελείως από βενζίνη η Dijon έκανε ένα επιμέρους σκορ 19-7 στο έξτρα 5λεπτο και πήρε τη νίκη.

Από τον Κεραυνό Στροβόλου, που είχε 50% στα τρίποντα (9/18), αλλά από την άλλη έκανε 22 λάθη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Rorie με 23π. (είχε και 7ριμπ.), ενώ 22 πόντους είχε ο Rozzell.

Από την Dijon πρώτος σκόρερ ήταν ο Julien (26π.).

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 30-34, 47-59, 72-72 (κ.α.), 91-79.

DIJON (Laurent Legname): Johnson 12, Simon 10 (2), Rojewski, Vanwijn 2, Alingue 10, Holston 24 (5/11τριπ.), Loum 1, Chassang 6, Galliou, Julien 26 (5/10τριπ.).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 2, King 8, Στυλιανού 11 (2/4τριπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλεψ.), Rorie 23 (8/8βολ., 3/7διπ., 3/4τριπ., 7ριμπ., 3ασ., 1κλεψ.), Θεοχαρίδης, Ραζής, Rozzell 22 (2/2βολ., 2/3διπ., 0/3τριπ., 8ριμπ.), Williamson 7 (9ριμπ.).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

*Στο άλλο χθεσινό ματς της 1η Αγωνιστικής του Basketball Champions League η Tenerife ισοπέδωσε με 98-73 στην Ισπανία τους Bakken Bears στον Α’ Όμιλο.