Το Περιστέρι έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση στο Ισραήλ κόντρα στην Hapoel Jerusalem, εκ των φαβορί άλλωστε για την κούπα, αλλά δεν μπόρεσε να αντέξει μέχρι το φινάλε. Οι Ισραηλινοί έκαναν το 1-0 στην σειρά της φάσης των 16 και θα ταξιδέψουν την Τετάρτη 11/3 (21:30) στην Αθήνα για να τελειώσουν την σειρά.

MVP των νικητών είναι ο Tascaun Thomas ο οποίος σε λιγότερο από 27 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 16 πόντους με 7/10 δίποντα. Εξαιρετική δουλειά και από τους Braimo, Feldeine, Brown και Mack.

Από το Περιστέρι, ξεχώρισαν οι Yannick Morreira (20 πόντους και 11 ριμπάουντ) και William Hatcher (13 πόντους με 4/8 τρίποντα) οι οποίοι το κράτησαν όρθιο στα πρώτα 25 λεπτά αλλά μετά κουράστηκαν.

Ο Αγώνας

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν. Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν δις με τρεις πόντους, 11-14 και 14-17 λίγο μετά αλλά η τελευταία λέξη του πρώτου δεκαλέπτου άνηκε στους γηπεδούχους Ισραηλίτες. Με σερί 11-0 η Χάποελ μετέτρεψε το -3 σε +8 για να έρθει ο Σκορδίλης να “σπάσει” το σερί με μία εύστοχη βολή “γράφοντας” το 25-18 το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Η Ελληνική ομάδα σούταρε με 0% από το τρίποντο (0/7) και ήταν λογικό να υπολείπεται στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου φτάνοντας ως το +13, 41-28 με ένα τρίποντο του Zalmannson την στιγμή που οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” μάτωναν για να σκοράρουν. Την λύση έδωσε ο William Hatcher ο οποίος με 11 αναπάντητους πόντους έφερε το Περιστέρι σε απόσταση αναπνοής (41-30) με 3 τρίποντα και ένα λέι-απ! Οι παίκτες του κόουτς Παπανικολόπουλου με τον Morreira πρωτεργάτη παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 48-46.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν τα ηνία (50-53 με καλάθι Βασιλόπουλου). Mack, Braimo και ένα τρίποντο του Levi στο φινάλε της τρίτης περιόδου έδωσαν μία διαφορά πέντε πόντων στους δευτεραθλητές Ισραήλ (72-67), οι οποίοι έκτοτε δεν κοίταξαν ξανά πίσω τους.

Δύο σουτ των Holland και Brown από τα 6.75 ανέβασαν στο ξεκίνημα του τελευταίου και καθοριστικού δεκαλέπτου την διαφορά σε διψήφια τιμή, 78-67 αναγκάζοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Ζώης Καράμπελας μείωσε στους 8, 82-74 αναγκάζοντας τον Oded Katas να πάρει με την σειρά του τάιμ άουτ. Οι Ισραηλίτες διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά, δεν έδωσαν δικαίωμα ελπίδας στο Περιστέρι και έκαναν το 1-0 στην σειρά με τελικό σκορ το 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-46, 72-67, 91-78

Hapoel Jerusalem (Κάτας): Μπράιμο 11 (1), Φελντέιν 15 (3), Χόλαντ 9 (3), Λέβι 3 (1), Μακ 15 (2), Μπλατ 2, Μπράουν 13 (1), Τέρι 5, Τόμας 16, Ζάλμανσον 2

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκρέι 9 (1), Χάτσερ 13 (4), Κέιν 13 (1), Μορέιρα 20, Σαλούστρος 5 (1), Καράμπελας 4, Μόουζες 1, Σκορδίλης 6, Βασιλόπουλος 6, Ξανθόπουλος 1