Παρότι εκκίνησε τρομερά το ματς, όταν με ένα ηχηρό 19-5 σερί έφτασε μέχρι και το +13 στα μέσα της πρώτης περιόδου (26-13), το Λαύριο πέτυχε μόλις 2 πόντους στα επόμενα 4 λεπτά και είδε την Nizhny να πλησιάζει μέχρι και τον πόντο (28-27) με ένα δικό της 2-14 επί μέρους σκορ.

Σε ένα τρομερό ματς που οδηγήθηκε μέχρι και την παράταση, το Λαύριο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Nizhny με 95-86 και να κάνει το 2-1 στο φετινό BCL.

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι συνεχίστηκε και στο επόμενο δεκάλεπτο, με τις 8 προσπεράσεις και τις 4 ισοφαρίσεις να αποδεικνύουν του λόγου το αληθές.
Ωστόσο, η ελληνική αρμάδα κατόρθωσε να βρει τα κουμπιά των Ρώσων στη συνέχεια και με ένα ξέσπασμα (7-0) με υπογραφή Μουράτου έφτασε στο +7 (49-42) λίγο πριν οι ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Μετά την ανάπαυλα, το ματς συνεχίστηκε σε αυτά τα επίπεδα, με το Λαύριο ωστόσο να εκμεταλλεύεται τη δυναμική του στη ρακέτα (3 κερδισμένα φάουλ για βολές, 6 γενικά, 7 αμυντικά ριμπάουντ) και παρέμενε σε τροχιά προβαδίσματος συνεχώς.

Η ίδια κατάσταση εξακολούθησε να συμβαίνει και στην 4η περίοδο, όταν με 2 τρίποντες βόμβες των Νικολαϊδη και Carter, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9 στο 33′ (72-63).
Όταν οι Ρώσοι είχαν μειώσει ξανά έντονα, ο Carter έκλεψε τη μπάλα και πέτυχε ένα εύκολο καλαθι στο ανοιχτό γήπεδο για το 77-71.
Έκτοτε όμως, η Nizhny βρήκε 6 αναπάντητους πόντους μέχρι και τα 59” και ισοφάρισε με βολές του Toporov σε 77-77 -αναγκάζοντας τον Σερέλη να καλέσει time out.

20” μετά, ο Carter σκόραρε ξανά για το 79-77 (33 πόντοι) και χάρισε στην ομάδα του ένα τεράστιο πλεονέκτημα!
Στην άμυνα όμως, η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ μετά το χαμένο σουτ του Toporov, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Strebkov να πετύχει ένα τεράστιο τρίποντο 4” πριν το φινάλε (79-80)…

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γερομιχαλός κέρδισε φάουλ και ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή, ισοφαρίζοντας σε 80-80 1” πριν το τέλος -στέλνοντας το ματς του ΣΕΦ στην παράταση!

Οι γηπεδούχοι εκκίνησαν το έξτρα πεντάλεπτο με 4 απανωτούς πόντους των Goins και Carter, ενώ στη συνέχεια με ένα λέι απ του Κακλαμανάκη και ένα ζευγάρι βολών του Μουράτου βρέθηκε στο 88-80 2.5΄ πριν το φινάλε.
Ο αρχηγός ήταν καταπληκτικός και με ακόμα 5 σερί πόντους καθάρισε το ματς (93-84) 58” πριν το τέλος!

Τα δεκάλεπτα: 28-29, 49-44, 62-59, 80-80
Η παράταση: 95-86

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.