Παρά το γεγονός πως ήταν ανταγωνιστικό στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, το Λαύριο δεν τα κατάφερε για 2η φορά κόντρα στην Treviso και λυγίζοντας με 78-90 έμεινε εκτός συνέχειας του BCL.

Mετά από ένα ικανοποιητικό προβάδισμα του Λαυρίου στα πρώτα λεπτά (10-5), η Treviso, ούσα τρομερή στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού (45% εντός πεδιάς, 50% σε 8 τρίποντα, 5 ασίστ σε 9 καλάθια), κατάφερε όχι μόνο να περάσει μπροστά στο σκορ αλλά και να φτάσει σύντομα και σε διψήφιες αποστάσεις χάρις σε ένα 0-9 σερί (12-22).

Στη δεύτερη περίοδο, με μπροστάρη τον Πέτρο Γερομιχαλό (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2-3 τρίποντα), οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και να μειώσουν μέχρι και τον πόντο μέσω ενός ηχηρού 9-2 επί μέρους σκορ, αλλά οι Ιταλοί απέδειξαν ξανά γιατί θεωρούνται η καλύτερη ομάδα της σειράς λίαν συντόμως.
Έτσι, με κύριο όπλο αυτή τη φορά την αμυντική τους διάπλαση (28% εντός πεδιάς, 25% τρίποντο το Λαύριο) επέστρεψαν στα προβαδίσματα της τάξης του +5 και έκλεισαν το ημίχρονο προπορευόμενοι με 7 (32-39) -με τον Μουράτο να μειώνει με προσωπικό καλάθι λίγο πριν το φινάλε.

Μετά την ανάπαυλα, η αρμάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν τρομερή στο επιθετικό κομμάτι στο ΣΕΦ και εκτελώντας με το εκπληκτικό 63% (10-16) εντός πεδιάς κατάφερε να ξεπεράσει το αρχικό τρομερό ξεκίνημα της Treviso -που βρέθηκε να προηγείται στα μέσα της τρίτης περιόδου ακόμα και με 14 πόντους (δις)- και να μειώσει μέχρι και τους 4 πόντους με καλάθι του Μουράτου (55-59).
Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με buzzer beater τρίποντο του Dimsa (15 πόντοι) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (55-62) και με ακόμα ένα του Imbro στις αρχές του τέταρτου έφτασαν ξανά σε διψήφια κλίμακα την απόστασή τους (55-65)…

Στην τέταρτη περίοδο όμως, οι Ιταλοί ήταν εξαιρετικοί σε κάθε μήκος του παρκέ και εκκινώντας με 7-10 σουτ αλλά και 3-6 τρίποντα κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους (66-80) στο 37′ και να φτάσουν ένα βήμα πριν τη μεγάλη πρόκριση…

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-39, 55-62, 78-90

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.