Χάρις σε μια λαμπρή επιθετική παράσταση, η Tenerife κατάφερε να κερδίσει τον ισπανικό «εμφύλιο» στο μεγάλο Τελικό του φετινού BCL στο Μπιλμπάο και να στεφθεί πρωταθλήτρια κάμπτοντας την αντίσταση της Manresa με 98-87!

Αν και οι δύο ομάδες πήγαιναν συνεχώς πόντο-πόντο σε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου σημειώθηκαν αθροιστικά σχεδόν 100 πόντοι (99 για την ακρίβεια), η κύρια διαφορά έγινε στην τρίτη περίοδο όπου οι τυπικά φιλοξενούμενοι όντας ασταμάτητοι με 33 πόντους αλλά και με 7-11 τρίποντα κατόρθωσαν να ξεφύγουν με σημαντικές αποστάσεις και να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με έναν αέρα της τάξης των 15 πόντων (67-82)!

Εκεί, η Tenerife συνέχισε να μη συναντάει την παραμικρή δυσκολία και εκκινώντας την 4η περίοδο με 5-5 σουτ κατάφερε να μην επιτρέψει ποτέ στην Manresa να επιστρέψει σε μικρότερη των 10 πόντων απόσταση -κάτι που εν τέλει της χάρισε τον τίτλο, τον πρώτο της από το μακρινό 2017 στο θεσμό!

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 50-49, 67-82, 87-98

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.