Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε κόντρα στην πρωταθλήτρια Τσεχίας, Νίμπουργκ παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι όσον αφορά την επίθεση (31 πόντους). Η Νίμπουργκ όμως βρήκε λύσεις από τον καταπληκτικό Ντεσόν Μπούκερ ο οποίος ερχόμενος από τον πάγκο σκόραρε 21 πόντους με 7/7 σούτ στο πρώτο μέρος (στο β’ ημίχρονο έβαλε ακόμα 4 πόντους)! Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία των 42 πόντων αλλά το κακό είχε ήδη ξεκινήσει για τους “πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” οι οποίοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να χτίσουν διψήφια διαφορά.

Στίβεν Γκρέι και Γιανίκ Μορέιρα πάλεψαν και κατέβασαν την διαφορά στους τέσσερις, τέσσερα περίπου λεπτά πριν το φινάλε (73-69) αλλά το σκηνικό δεν άλλαξε και η Νίμπουργκ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Έτσι, το Περιστέρι τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου, με ρεκόρ 8-6 και πλέον θα περιμένει τον αντίπαλό του στη φάση των «16», έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Νίμπουργκ (Αμιέλ): Μπέντα 7 (1), Μπόχατσικ 13 (1), Ντάλτον 14 (3), Ρόγκιτς 2, Χρούμπαν 16 (2), Μπούκερ 25 (4), Κριτζ 1, Χάνκινς Τούμα.

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Κάζινς, Σαλούστρος 6 (2), Μορέιρα 16, Γκρέι 18 (4), Μόοζες 11 (1), Μπλέικ 4, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης 7 (1), Καράμπελας 6 (2).

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 42-42, 61-53, 84-72