Η ΑΕΚ ήταν κακή για ένα ημίχρονο, παραλίγο να κάνει ολική ανατροπή αλλά ένα καλάθι του του Ζακ Ράιτ, 2,7” για το τέλος, έδωσε τη νίκη στην Στρασμπούρ με 80-78.

Οι παίκτες του Μανωλόπουλου βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στον ορεξάτο Ράιτ με αποτέλεσμα το σκορ μετά από τα πρώτα δέκα λεπτά να είναι στο 19-11 και την «Ένωση» να κυνηγάει από νωρίς τον αντίπαλο της. Με την ίδια ταχύτητα συνέχισαν οι γηπεδούχοι όντας εύστοχοι από τα 6,75μ (4/7) και με τους ζεστούς Λόγκαν και Ράιτ, πήραν προβάδισμα 34-21 στο 17′. Ωστόσο η ΑΕΚ με τον Ντελρόι Τζέιμς κατάφερε να μαζέψει την διαφορά μέχρι το ημίχρονο (39-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα συνέχιζε να είναι η ίδια, με την Στρασμπούρ να έχει 7/15 τρίποντα και την ΑΕΚ να τα σπάει από την περιφέρεια με 2/13.  Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +16 (53-37, 28′) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν με πρωταγωνιστή τον Γκριν κάνοντας το  (55-47) με το τέλος του δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά η προσπάθεια των παικτών της «Ένωσης» ήταν άξια σεβασμού. Ο Σάκοτα και Γκριν έδωσαν το σύνθημα για αντεπίθεση, με 7/7 τρίποντα αμφότεροι, με τον πρώτο να κάνει το 78-78 αλλά ο ο Ράιτ έφτασε στο καλάθι (80-78) και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78.

Στρασμπούρ (Κολέ): Ράιτ 26, Άτκινς 6 (2), Λαμπεϊρί 3, Λελούπ 3 (1), Σι 10 (2), Λόγκαν 20, Μπιλάν 12, Μπέιχερστ, Κορτάλ.

ΑΕΚ(Μανωλόπουλος): Ελόνου 1, Τζέιμς 6, Γκριν 18, Χάρις 11, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 19, Λαρεντζάκης 9, Μπάρλοου, Μαυροειδής 7, Σι 2.