Με εξαίρεση μερικά λεπτά στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ δεν εμφανίστηκε ποτέ στη Λετονία και ούσα τραγική αμυντικά ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από την VEF Riga με 76-92, πέφτοντας παράλληλα στο 0-3.

H AEK εκκίνησε αρκετά μέτρια σε επίθεση και άμυνα την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να χαρίσει στη Riga τη δυνατότητα να ευστοχήσει σε 5-8 τρίποντα και να μοιράσει 8 ασίστ σε 11 καλάθια, κάτι που την έφερε από νωρίς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές ήδη από τα μέσα της πρώτης περιόδου.

Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε δίχως ιδιαίτερες αυξομειώσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Ένωση κατάφερε μόνο μια φορά να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους – όταν με ένα 0-5 σερί μείωσε σε 41-32 – μη μπορώντας να κατευνάσει τις ορέξεις των Λετονών (50% ευστοχία, 6 ασίστ σε 6 καλάθια).

Στην τρίτη περίοδο, οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ καλύτερα σε σχέση με το πρώτο μέρος, και με 2 σερί τρίποντα από τους Colom και Griffin έριξαν την απόστασή της στους 6 (46-40).
Όμως, η αντίστασή της σύντομα κατέπεσε, με τους γηπεδούχους να την επαναφέρουν σύντομα σε διψήφια κλίμακα -από όπου και δεν έπεσε ξανά μέχρι και το πέρας- βρίσκοντας λύσεις τόσο από μακρινή απόσταση (4-9 τρίποντα) όσο και στην ρακέτα (11 ριμπάουντ, 4 επιθετικά).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με την VEF Riga να κρατάει άνετα τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους (ούτε μια φορά δεν έπεσε από εκεί μέχρι και το 39′) και επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ, την οποία και άφησε δίχως νίκη.

Για τους νικητές -που εκτέλεσαν με 50% από το τρίποντο-, το δίδυμο των Riley και Curry δεν είχε αντίπαλο με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ακόμα 23 πόντους με 10-16 σουτ σημείωσαν και οι Madsen και Ate.
Για την ΑΕΚ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Παππάς με 22 πόντους και 6-13 σουτ, ενώ ακολούθησαν με 14, 13 και 11 οι Angola, Hummer και Colom -αλλά το πρόβλημα στο ριμπάουντ ήταν κάτι παραπάνω από φανερό.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 46-34, 68-56, 92-76

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.