Ένας φοβερός ΠΑΟΚ εμφανίστηκε στην Ισπανία, κερδίζοντας μέσα στην έδρα της Τενερίφης με 65-66 για την 7η αγωνιστική του Basketball Champions League. Οι Θεσσαλονικείς παραλίγο να… αυτοκτονήσουν στο τέλος, ενώ προηγούνταν σε όλο το ματς, όμως κατάφεραν έστω και δύσκολα να φύγουν με τη νίκη από την χώρα της Ιβηρικής.

Εξαιρετικά μπήκε στο παρκέ ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έπαιζε πολύ ωραίο μπάσκετ, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση, ενώ και αμυντικά ήταν πολύ καλός, κρατώντας χαμηλά την Τενερίφη. Έτσι, κατάφερε να πάρει ένα αρκετά καλό προβάδισμα από την αρχή (12-19). Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας την διαφορά, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρέμεινε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα (31-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς εμφάνισαν ξανά το πολύ καλό τους πρόσωπο στο παρκέ και με ακόμα καλύτερη άμυνα κατάφεραν να ξαναχτίσουν μία καλή διαφορά, με τους παίκτες του Τσους Βιδορέτα να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν (40-48). Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του αγώνα, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα, όμως ο ΠΑΟΚ είχε το καθαρό μυαλό να βρει πόντους στην επίθεση και να πάρει τελικά μία πολύ μεγάλη νίκη με 65-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 31-32, 40-48, 65-66.

Τενερίφη (Βιδορέτα): Σαν Μιγκέλ 1, Στάιγκερ 6 (2), Άιβερσον 5, Νιάνγκ, Μπρασίνο 10 (2), Μπάσας 3 (1), Σάιθ 15, ΜακΦάντεν 10 (2), Μπόντε Στούρουπ, Αμπρομάιτις 3 (1), Ζιλέ 3 (1), Μπεϊράν 9 (3).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς, Μορέιρα 12, Χρυσικόπουλος 24 (6), Σχίζας, Κόνιαρης 8 (2), Αθηναίου 3 (1), Τέπιτς 2, Ζάρας 3, Πόουπ, Χάτσερ 5 (1), Γκάρετ 4, Γκος 5 (1).