O Jermaine Love είναι “εδώ”. Ο Αμερικανός γκαρντ επέστρεψε στη δράση έπειτα από καιρό, έβαλε τα μεγαλύτερα καλάθια της αναμέτρησης και ο ΠΑΟΚ σημείωσε την πρώτη φετινή νίκη του στο Basketball Champions League επί της Galatasaray με 81-74, έχοντας ανατρέψει μάλιστα προηγουμένως και διαφορά 14 πόντων.

Ο Love (14 πόντοι) δεν ήταν καλός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όταν όμως χρειάστηκε, έδειξε γιατί έλειψε τόσο πολύ στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Ο Αμερικανός γκαρντ το έκανε σημειώνοντας 10 από τους 14 πόντους του στα τελευταία επτά λεπτά, συμπεριλαμβανομένων των δύο καθοριστικών τρίποντων στα τελευταία 76 δευτερόλεπτα.

Πέρα από τον Love, διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσαν ακόμα οι Malcolm Griffin (13 πόντοι), Marvin Jones (12 πόντοι, 11 ριμπάουντ) για τον ΠΑΟΚ (1-2), ο οποίος ευστόχησε σε 15 από τα 36 τρίποντα που επιχείρησε και αναπτέρωσε με αυτή τη νίκη της ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Από πλευράς Galatasaray (2-1) πρώτοι σκόρερ ήταν οι DeVaughn Akoon-Purcell (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Kerry Blackshear Jr (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Dee Bost (11 πόντοι, 7 ασίστ).

ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΣΕΡΙ 0-19 ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΕΒΑΛΕ

Για να φτάσει στην πρώτη νίκη του, βέβαια, ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε προηγουμένως να συνέλθει γρήγορα από το τρομερό σερί 0-19 που δέχτηκε από το 2’ έως το 7’, όταν είδε την πλάτη της τουρκικής ομάδας με 14 πόντους διαφορά (5-19). Στο 16’ πλησίασε έπειτα από πολλή ώρα στη μία κατοχή (26-28), στο 20’ έκανε το σκορ 33-34 και στο 1ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου ανέκτησε το προβάδισμα μετά το 1′ με 37-36.

Ο “δικέφαλος” ξέφυγε και με 48-41 στο 25’, ωστόσο η Galatasary αντέδρασε, ισοφάρισε πολύ γρήγορα (50-50 στο 29’) και το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει στην PAOK Sports Arena. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν η μία από την άλλη, μέχρι που ο Love ανέλαβε δράση στο πιο κρίσιμο σημείο, κάνοντας το σκορ 76-72 μόλις 41 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, με δύο διαδοχικά τρίποντα σε διάστημα μισού λεπτού!

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 33-36, 55-53, 81-74

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 3 (1), Love 14 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Griffin 13 (1), Καμπερίδης Μ. 1, DiLeo 8 (2), Καμπερίδης 3 (1), Carter 9 (3), Τολιόπουλος 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ogbeide 4.

Galatasaray (Memnun): Bost 11 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Trimble 8 (2/9 τρίποντα, 5 λάθη), Kabaca 5 (9 ριμπάουντ), Oncel, Arar 6, Kus, Blackshear Jr. 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Akoon-Purcell 21 (7/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Kravish 5.