Η υπερπροσπάθεια των τελευταίων τριών λεπτών δεν ήταν αρκετή για τον ΠΑΟΚ. Ο “δικέφαλος” κατόρθωσε να ανατρέψει διαφορά 11 πόντων στα τελευταία τρία λεπτά, να προηγηθεί μόλις 5,8’’ πριν από τη λήξη με γκολ-φάουλ του Marvin Jones, στο τέλος όμως γέλασε καλύτερα η Nymburk, η οποία πήρε τη νίκη με 84-83 χάρις σε buzzer beater του Jerrick Harding.

Οι Marvin Jones (17 πόντοι), David DiLeo (16 πόντοι), Malcolm Griffin (13 πόντοι) και Βλάντο Γιάνκοβιτς (14 πόντοι) κουβάλησαν επιθετικά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε μία ανάσα από μία επική ανατροπή, έπαιξε καλή άμυνα στην τελευταία κατοχή, αλλά το εκτός ισορροπίας σουτ από μέση απόσταση που επιχείρησε ο Harding στην εκπνοή, ήταν απλά καλύτερο. Και μοιραίο.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να έχει 2-0 στον 5ο όμιλο. Αρκεί να ήταν λίγο πιο τυχερή ή πιο ψύχραιμη. Κόντρα στη Nymburk, πάντως, δεν αρκούσε η εμφατική κυριαρχία του κάτω από τα δύο καλάθια (42-16 οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα). Όχι απέναντι σε μία ομάδα που είχε 15/30 τρίποντα…

Με όπλο το περιφερειακό της σουτ (πέτυχε 22 από τα 30 σουτ ΕΚΤΟΣ ρακέτας) και μπροστάρηδες τους Jerrick Harding (22 πόντοι), Lukas Palyza (18 πόντοι) και Colbey Ross (15 πόντοι), η πρωταθλήτρια Τσεχίας εκτελούσε όλο το βράδυ τον ΠΑΟΚ από την περιφέρεια. Κάπως έτσι ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (5-0 στο 3’), προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 5’ (5-6) και στο 9’ δημιούργησε διψήφια διαφορά (7-18) με ένα σερί 0-9. Μία διαφορά που έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 11’ (11-25), πριν “ξυπνήσει” ο ΠΑΟΚ.

Οι “μελανόλευκοι” ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο 19’ (35-38), στο 24’ ισοφάρισαν το σκορ (46-46) και λίγο αργότερα προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το 4ο λεπτό με 48-46. Κάπου εκεί άρχισε ο καταιγισμός τρίποντων. Η Nymburk ευστόχησε σε τέσσερα συνεχόμενα σουτ πίσω από τα 6,75μ., ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με 5/7 και στο 35’ ξέφυγε εκ νέου με 65-76, μία διαφορά που παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 37’ (70-81). Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του ανατροπή.

Στα επόμενα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” ένα επιμέρους 12-1, προηγήθηκαν με 83-82 μόλις 5,8’’ πριν από τη λήξη μετά το γκολ-φάουλ του Jones, υπολόγιζαν όμως χωρίς τον Harding

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 7 (1), Griffin 13 (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καμαριανός 5, DiLeo 16 (4/8 τρίποντα), Carter, Jones 17 (6/7 δίποντα, 5/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 9 (1), Γιάνκοβιτς 14 (11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Ogbeide 2.

Nymburk (Sekulic): Ross 15 (3/5 τρίποντα, 2/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ), Rivers 2, Vana 6 (2), Benda 2, Harding 22 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Gak 1, Kovar 7 (2), Palyza 18 (5/5 τρίποντα, 1/4 δίποντα, 1/1 βολή), Hruban 11 (2/5 τρίποντα, 3 κλεψίματα).

4. ΠΑΟΚ 0-2

* Η 1η ομάδα προκρίνεται απευθείας στους “16”, ενώ η 2η και η 3η θα συμμετάσχουν στο play-in tournament για μία θέση στα playoffs.