Ονειρεμένο ξεκίνημα έκανε η ΑΕΚ, η οποία στα πρώτα λεπτά βρέθηκε μπροστά με 0-10. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, ξεφεύγοντας με 15-3. Οι γηπεδούχοι αν και κατάφεραν να μειώσουν στους 8, 9-17, το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε πίσω με 13-26, χάρη στο buzzer beater λέι-απ (και γκολ-φάουλ) του Θίοντορ. Η Φουενλαμπράδα, κατέβασε τη διαφορά σε κανονικά επίπεδα, εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα της ΑΕΚ, με το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά να είναι 26-33. Μετά το τάιμ αουτ του Λούκα Μπάνκι, η Ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι και με τρίποντο του Σάκοτα ξέφυγε με 16 πόντους, 26-41, 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Γκαρσία ήταν να μειώσει με την ολοκλήρωση του δεύτερο δεκαλέπτου σε 33-46.

Τις βάσεις για τη νίκη έβαλε η «ένωση» στα πρώτα 4 λεπτά ξεφεύγοντας με 20 πόντους 35-55. Το μόνο που κατάφερε η Φουενλαμπδράδα ήταν να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα στην άμυνα της ΑΕΚ και να μειώσει με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 52-69. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 13, 66-79, 5 λεπτά πριν το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν ξανά το πόδι στο γκάζι και 3 λεπτά πριν το τέλος ανέκτησαν διαφορά 15 πόντων, 66-81. Δεν άλλαξε τίποτα μέχρι το τέλος, παρά μόνο κατέβηκε η διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα με την ΑΕΚ να παίρνει μια άνετη νίκη με 82-90.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 20-20, 19-23, 30-21