Το Περιστέρι έκανε τα εύκολα δύσκολα και τα… χρειάστηκε απέναντι στη Μόρναρ Μπαρ. ΟΙ «Πρίγκιπες της Δυτικής Οχθης» χαλάρωσαν στη επανάληψη και έδειξαν να πελαγώνουν. Σοβαρεύτηκαν, όμως, στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη.

Ετσι το Περιστέρι πήγε στο 7-5 και έμεινε στην 4η θέση που οδηγεί στους «16» του BCL.

Ιδανικό ξεκίνημα

Το Περιστέρι δεν έδωσε κανένα περιθώριο στην Μόρναρ Μπαρ να διεκδικήσει κάτι καλό από το παιχνίδι στο πρώτο 20λεπτο. Η ομάδα της «Δυτικής Όχθης» με μπροστάρη τον Μορέιρα (11π., 6ριμπ. στο πρώτο ημίχρονο), έτρεξε, έβαλε τα σουτ, πίεσε στην άμυνα και βραχυκύκλωσε την Μόρναρ Μπαρ.

Από το 6’.30΄΄ το Περιστέρι πήγε στο +10 (16-6) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 21-9! Στην επανάληψη η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και έφτασε και στο +17 (29-12 στο 12΄.30΄΄). Τελικά το ημίχρονο έληξε 41-29 και οι αριθμοί του Περιστερίου στα πρώτα 20 λεπτά τα… έλεγαν όλα.

Η ομάδα είχε 61,9% στα δίποντα (13-21), 40% στα τρίποντα (4/10), ενώ είχε 7 ασίστ και 2 μόνο λάθη, απέναντι στους φιλοξενούμενους, που είχαν… σπάσει τα στεφάνια και είχαν 29,4% στα δίποντα (5/17) και 27,8% στα τρίποντα (5/18).

Κατάρρευση

Στην 3η περίοδο το Περιστέρι μάλλον νόμισε ότι θα κερδίσει βρέξει χιονίσει κι ότι η Μόρναρ Μπαρ δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να γυρίσει το ματς και έτσι… χαλάρωσε. Υπερβολικά μάλιστα. Οι γηπεδούχοι… έχασαν τα αυγά και τα καλάθια, η Μόρναρ Μπαρ πήρε τα ηνία και γύρισε ανάποδα το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τα σουτ, εκμεταλλεύτηκαν την τραγική άμυνα του Περιστερίου. Ετσι η Μόρναρ Μπαρ έκανε ένα επιμέρους σκορ 17-4 (από το 41-29 στο ημίχρονο) και πέρασε μπροστά στο σκορ με 45-46 σρτο 27΄.49΄΄!

Ξύπνημα και νέο κόλλημα

Το «κρύο ντους»… ξύπνησε το Περιστέρι. Οι «Πρίγκιπες της Δυτικής Οχθης» ξαναπήραν μπροστά. Πήγαν στο στο +8 στο 30΄ (56-48) συνέχισαν να πατάνε το γκάζι και πήγαν στο +11 στο 31΄23΄΄ (61-50).

Ελα, όμως, που κόλλησαν ξανά και η Μόρναρ Μπαρ έφερε ξανά ανάποδα το ματς και προηγήθηκε με 64-65 στο 37΄.06΄΄

Εκοψε την πλάκα

Το Περιστέρι αποφάσισε να σοβαρευτεί στη συνέχεια. Το τρίποντο του Βασιλόπουλου στα 2’.35’’ πριν το τέλος το έβαλε πάλι στη θέση του οδηγού (67-65). Στη συνέχεια ο Μορέιρα πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι, κέρδισε και φάουλ και έβαλε την βολή και έκανε το 70-67 στα 45΄΄ πριν το τελικό σφύριγμα. Στα 23΄΄ ο Σαλούστρος είχε κρύο αίμα από την γραμμή των βολών, έβαλε 2/2 και έκανε το 72-67 και καθάρισε την παρτίδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 6 (4ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Μορέιρα 16 (6ριμπ.), Βασιλόπουλος 11 (3), Χάτσερ 2, Γκρέι 11 (3), Κάζινς 5, Μπλέικ, Σκορδίλης 5, Αγραβάνης 2, Καράμπελας 8 (2), Κίνγκλσεϊ 6 (7ριμπ.).

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ (Παβίσεβιτς): Χάρις 8 (2), Σέχοβιτς 21 (2), Μάρκοτα, Βράνιες 3 (7ριμπ.), Μπιέλιτσα 10 (2), Νίνταμ 12 (2), Γέλενιτς, Μούγκοσα, Πάβιτς 13 (1τριπ., 10ριμπ.), Μπέγκιτς, Βουγιόσεβιτς.