Το Περιστέρι έκανε υψηλή πτήση στην 1η Αγωνιστική του Basketball Champions League, καθώς κέρδισε την Rytas, αλλά σήμερα η VEF Riga το προσγείωσε ανώμαλα. Η ομάδα της «δυτικής όχθης» έδειξε ξανά (όπως στο πρόσφατο μας με την ΑΕΚ στην Basket League) το κακό της πρόσωπο και έτσι ηττήθηκε από τους Λετονούς μέσα στο «Ανδρέας Παπανδρέου» και πήγε στο 1-1.

Στη νίκη των φιλοξενουμένων μεγάλο ρόλο έπαιξε ο Zoriks (20π., με 4/7τριπ., 7ριμπ., 3ασ.), αλλά πρωταγωνιστές της ομάδας της Ρίγα ήταν και δυο γνώριμοι του ελληνικού μπάσκετ. Ο λόγος για τον τέως παίκτη του Λαυρίου Kyle Allman (16π., 5ριμπ., 9ασ., 1κοψ.) και τον πρώτη παίκτη του Αρη και της Κύμης Michale Kyser (11π., 7ριμπ., 1ασ., 2κλεψ., 2κοψ.).

Το Περιστέρι είχε τεράστια θέματα στο ματς. Κατ’ αρχάς είχε τεράστια κενά στην άμυνα. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου πέρα από την κακή της άμυνα, πλήρωσε ακριβά και την τεράστια ήττα της στα ριμπάουντ (24 έναντι 41 με 12 επιθετικά)! Είχε βέβαια, 45,83% στα τρίποντα, αλλά αυτό δεν έφτανε.

Από το Περιστέρι ο Gaddy είχε 15π., 5ασ., 2ριμπ., 3κλεψ.), αλλά ήταν άστοχος σε δυο κρίσιμες φάσεις στο τέλος. Τους ίδιους πόντους πέτυχε και ο Gray (15π.), αλλά είχε σκαμπανεβάσματα και δεν ήταν ο ηγέτης που ήθελε η ομάδα.

Ο MacLean έκανε καλή εμφάνιση και είχε 15π., 5ριμπ., 1κοψ., ενώ καλός ήταν και ο Jones 14π., 5ριμπ..

Ξεκίνησε καλά, αλλά κόλλησε το Περιστέρι

Το Περιστέρι ξεκίνησε φουριόζο το ματς. Πίεσε και οδήγησε τους Λετονούς σε λάθη, έτρεξε, έβαλε τα σουτ και δη τα τρίποντα (2/3 στο πρώτο 6λεπτο) και με εηγτές τους Gaddy, Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε 7-2 στο 3΄.10΄΄ και 16-8 στο 7΄.30΄΄.

Στη συνέχεια, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Η ομάδα της «δυτικής «κόλλησε», η άμυνα της αποσυντονίστηκε, τα ριπάουντ χάνονταν και οι Λετονοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 7-2 και το δεκάλεπτο έληξε 18-15.

Αποδιοργανώθηκε και βρέθηκε στο -11

Το Περιστέρι παρουσιάστηκε ακόμα χειρότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έπαιζε άμυνα με τα μάτια, έχανε τα ριμπάουντ, οι Λετονοί του έπαιρναν το ένα επιθετικό μετά το άλλο, ήταν άστοχο. Η ομάδα της «δυτικής όχθης» προηγήθηκε με 21-18 στο 11΄.45΄΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 5-0 και γύρισαν τούμπα το ματς (21-23 στο 12΄.51΄΄).

Το Περιστέρι πέρασε μπροστά με τρίποντο του Gaddy (24-23 στο 13΄.19΄΄), αλλά «κόλλησε» τελείως και η VEF Riga έκανε ένα σερί 12-0 και πέρασε προηγήθηκε με  11 πόντους στο 16΄.15΄΄ (24-35).

Ο Gray έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση και σερί 11-0

Εκεί βγήκε μπροστά ο Gray. Με ένα τρίποντο έκανε το 27-35 (16΄.35΄΄) και στην συνέχεια έδωσε την ασίστ με την οποία ο Jones κατέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (29-35 στο 16΄.58΄΄).

To Περιστέρι πήρε τα πάνω του και συνέχισε ακάθεκτο. Ο Aθηναίου πέτυχε το 32-35 με τρίποντο (17΄33΄΄) και ο Gray ολοκλήρωσε το κρεσέντο και το κρεσέντο της ομάδας, καθώς ισοφάρισε (35-35) το ματς με τρίποντο στο 18΄.48΄΄ με το Περιστέρι να έχει στο διάστημα της αντεπίθεσης, ένα σερί 11-0 (από το 24-35 στο 16΄.15΄΄). Τελικά η VEF Riga προηγήθηκε με 35-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο πρώτο μέρος το Περιστέρι είχε μεν 50% (7/14) στα τρίποντα, αλλά είχε το τραγικό 30,77% στα δίποντα (μόλις 4/13διπ.), έχασε τα ριμπάουντ (10 έναντι 26 με 10 επιθετικά των Λευκορώσων), είχε 6 ασίστ και 5 λάθη, δέχτηκε 22 πόντους στο ζωγραφιστό, 13 από τα λάθη του.

Νέα «κοιλιά» και ξύπνημα και κρεσέντο στη συνέχεια

Το Περιστέρι έκανε «κοιλιά» και στην 3η περίοδο και οι Λετονοί έκαναν ένα επιμέρους σκορ 8-4 και πήγαν στο +9 (39-48 στο 22΄.16΄΄).

Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν εκεί κακ αγρίεψαν για τα καλά. Με ηγέτες τους Μαυροκεφαλίδη, Gaddy, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 23-12 και προηγήθηκαν με 62-61 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο το Περιστέρι ξεκίνησε καλά (71-65 στο 32΄.54΄΄), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αμέσως (75-75 στο 35΄.14΄΄) και το ματς έγινε ντέρμπι.

«Βραχυκύκλωσε» στο τέλος

Στο τέλος το Περιστέρι έπαθε «βραχυκύκλωμα». Ο Gray ισοφάρισε σε 79-79 με 2 εύστοχες βολές 1΄.10΄΄ πριν την λήξη.

Ο Allman έκανε το 79-81 με λέι απ στα 44΄. Ο Gaddy αστόχησε στα 34΄΄ και έκανε και φάουλ στον Zoriks, ο οποίος είχε κρύο αίμα, έβαλε και τις δυο βολές και έκανε το 79-83 στα 22 δευτερόλεπτα.

Στα 20΄΄ ο Μαυροκεφαλίδης έκανε λάθος και στα 19΄΄ ο Αθηναίου έκανε φάουλ στον Kyser, ο οποίος έβαλε την μια από τις δυο βολές και πέτυχε το 79-84. Στα 11΄΄ ο Gaddy αστόχησε ξανά. Ο Gray πήρε το ριμπάουντ έκανε το 81-84, αλλά το Περιστέρι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω και έχασε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Gaddy 15 (1τριπ., 5ασ., 3κλεψ.), Gray 15 (3/6τριπ., 1ριμπ., 2ασ.), Jones 14 (5ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10 (2τριπ., 5ριμπ., 1ασ., 1κλεψ., 4λαθ.), McLean 15 (1τριπ., 5ριμπ., 4κλεψ.), Alredge, Αθηναίου 9 (3), Καράμπελας 3 (1), Βασιλόπουλος.

VEF RIGA (Janis Gailitis): Allman 16 (2τριπ., 5ριμπ., 9ασ., 1κοψ., 4λαθ.), Ate 8 (2), Kyser 11 (7ριμπ.), Madsen 5 (1τριπ., 5ριμπ.), Vitols 8 (2), Kohs 3 (1), Pineiro 13 (6ριμπ.), Zoriks 20 (2/2βολ., 3/3διπ., 4/7τριπ., 7ριμπ.).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Μεγάλη νίκη για Rytas στο Στρασβούργο

Στο άλλο ματς του ομίλου του Περιστερίου (Ε’ Όμιλος) η Rytas Vilnius ρέφαρε την ήττα από τους Αθηναίους στη Λιθουανία στην πρώτη αγωνιστική.

Είχε 8/18τριπ. ο Jefferson

H Rytas με ηγέτη τον Martynas Echodas (23π.) κέρδισε με 83-81 εκτός έδρας την Strasbourg, που είχε σε μεγάλη μέρα τον Brandon Jefferson (31π. με 8/18τριπ., 4ριμπ., 6ασ.).

Το ματς ήταν θρίλερ και κρίθηκε με ένα floater του σταρ των Λιθουανών, Andrew Goudelock στα 25΄΄ πριν την λήξη.