Η ΑΕΚ ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού φαινόταν αποκλεισμένη (77-81), ωστόσο με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Βασιλόπουλο, Σάκοτα πήρε την απίστευτη νίκη με 83-81.

Η «Ένωση» χρειάστηκε να γυρίσει παιχνίδι 14 πόντων, ενώ σε συνδυασμό με τις νίκες του Στρασβούργο και Βενέτσια σε Τουρκία και Ιταλία αντίστοιχα πήρε τη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Μάνι Χάρις μπήκε ορεξάτος για την ΑΕΚ, ωστόσο οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα αμυντικά τους προβλήματα, με τον Σέιφερθ και Μπρουκς να κάνουν το 7-14 στο 4′. Ο Βινς Χάντερ έδωσε λύσεις στην επίθεση, ισορροπώντας την κατάσταση (16-17), ενώ τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-21). Ο Ντούσαν Σάκοτα μπήκε στην εξίσωση και μαζί με τον Μάνι Χάρις έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΚ (28-25, 12”). Στη συνέχεια η ομάδα του Σάκοτα ήταν αρκετά άστοχη, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο υπομονετικοί στην επίθεση και να γυρίζουν τούμπα το σκορ και με πρωταγωνιστές τους Μπρουκς, Βαχάλσκι να κάνουν το 33-40 μέχρι το ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι παίκτες του Κόρνερ χτύπησαν με συνεχόμενα τρίποντα, αυξάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (40-54, 25”), αλλά η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Με γρήγορο σερί 6-0, μείωσε τη διαφορά η οποία όμως παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 30ο λεπτό (57-66). Ο Ντούσαν Σάκοτα είχε πάρει μπρος για τα καλά και με προσωπικό του σόου, μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (62-69, 32”). Η αντεπίθεση της ΑΕΚ δεν σταμάτησε και με τους Τζέιμς και Ξανθόπουλο, έγινε το 68-69 φέρνοντας το παιχνίδι στο πόντο. Ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στη Μπαϊρόιτ (68-74), με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μέχρι τέλος το προβάδισμα (77-81)Δύο μεγάλα σουτ από Βασιλόπουλο και Σάκοτα όμως έφεραν την ΑΕΚ μπροστά, με το παιχνίδι να λήγει στο 83-81 και την ομάδα του Σάκοτα να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 11, Γκριν 5, Χάρις 23, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 20, Βασιλόπουλος 5, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9.

Μπαϊρόιτ (Κόρνερ): Ρόμπινσον 2, Κοξ 2, Λίνχαρτ 11, Ντόρεθ 3, Σέιφερθ 12, Βατσάλσκι 4, Αμέιζ 7, Μπρουκς 14, Γιορκ 18, Μάρεϊ 8.