Ο ΠΑΟΚ έκανε δεύτερη συνεχόμενη σπουδαία εμφάνιση στο BCL και επικράτησε της Σαραγόζα με 93-78 στο «PAOK Sports Arena» έχοντας σε τεράστια βραδιά τον Άνταμ Σμιθ συνεπικουρούμενο από τον επίσης πολύ καλό Τζεκουάν Λιούις. Οι δύο Αμερικανοί κίνησαν τα νήματα στην επίθεση του «Δικέφαλου του Βορρά» με τον Σμιθ να έχει 31 πόντους με 6-11 τρίποντα και τον Λιούις να προσθέτει 19 πόντους και 7 ασίστ.

Από την άλλη, η Σαραγόζα είχε τεράστιο πρόβλημα στο σετ παιχνίδι και έβρισκε σκορ κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο με τον Μπρουσίνο να τελειώνει την αναμέτρηση με 16 πόντους και τον Σέλι να ακολουθεί με 15.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους και την Σαραγόζα να προηγείται με 7-10 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ βρήκε σταδιακά τον ρυθμό του και έκανε σερί 13-0 για το 23-10 του 7′ με τον Άνταμ Σμιθ και τον Αντουέιν Ουίγκινς να αναλαμβάνουν σημαντικό ρόλο στην επίθεση του «Δικεφάλου του Βορρά». Η πρώτη περίοδο έκλεισε με την διαφορά στο +10(30-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τους Ισπανούς να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής στο 13′ κάνοντας μικρό 7-0 για το 30-27. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με καλή κυκλοφορία και ενέργεια στην επίθεση που έφερε το 38-31 του 15′. Οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν παραπάνω, έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Μπρουσίνο-Μπένζινγκ να παίρνουν πρωτοβουλίες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (43-43) με 1:30 να απομένει για τη λήξη. Το λέι-απ του Λιούις με 3” να απομένουν διαμόρφωσε το 45-44 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την εικόνα του στην άμυνα στο δεύτερο ημιχρόνου και διατήρησε το προβάδισμα με τους Λιούις και Σμιθ να παραμένουν «ζεστοί» στην επίθεση με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +10(58-48) του 24′ με τους γηπεδούχους να δέχονται μόλις 4 πόντους στα πρώτα 4′ του δεύτερου ημιχρόνου. Μάλιστα, έκλεισαν την 3η περίοδο με διψήφια διαφορά καθώς έφτασαν στο +12(73-61). Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την καλή εικόνα μέχρι το 37′ καθώς προηγήθηκε με 80-65 (35′) ύστερα από 5 συνεχόμενους πόντους του Άνταμ Σμιθ.

Αμέσως μετά από το τρίποντο του Σμιθ, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν σερί 0-9 με την ισπανική ομάδα να μπαίνει για τα καλά στην διεκδίκηση εκμεταλλευόμενη τις κακές επιλογές του ΠΑΟΚ(80-74 στο 37′). Παρόλα αυτά, ο Άνταμ Σμιθ με μεγάλα σουτ έδωσε ανάσα στην ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη που ξέφυγε με +9(84-76) στο 39′ με τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος των Ισπανών για διαμαρτυρία. Ετσι, οι Θεσσαλονίκεις πήραν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (3), Καρράς, Λούις 19 , Μαργαρίτης, Σμιθ 31 (6), Εγκεκέζε 8 (2), Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 8, Σχίζας, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9.

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Φιζάκ): Μπαρέιρο 1, Μπέντσινγκ 13 (2), Μπρουσίνο 16 (6), Ένις 11 , Σίλι 15 (1), Αλοσέν, Χλίνασον 8, Χούστιζ 12 , Ράντοβιτς, Σαν Μιγέλ 2

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78