Τι κι αν πήγε στη Ρίγα με επτά επαγγελματίες παίκτες και τρεις “μικρούς” λόγω της έξαρσης κρουσμάτων covid-19… Τι κι αν είχε να παίξει από τις 9 Μαρτίου… Η Burgos ξεπέρασε όλα τα προβλήματά της και διέλυσε τη VEF Riga 67-45 επί λετονικού εδάφους, παραμένοντας αήττητη στη 2η φάση του Basketball Champions League.

Η ισπανική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα μετά το 15ο λεπτό και δεν απειλήθηκε ποτέ, καθώς έκλεισε την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 4-19 και πέτυχε 42 πόντους μέσα από τη ρακέτα (έναντι μόλις 10 της VEF Riga).

Οι Thaddus McFadden (12 πόντοι), Jasiel Rivero (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Maksim Salash (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Burgos. Από τη VEF Riga, η οποία είχε 13/69 σουτ (18,8%) και έμεινε μαθηματικά εκτός συνέχειας, ουδείς σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων…

Περίπατο έκανε και στο άλλο ματς της ημέρας η Brindisi, που συνέτριψε την Tofas εκτός έδρας με 91-72 και άφησε την τουρκική ομάδα μαθηματικά εκτός οκτάδας. Ο James Bell (16 πόντοι) ήταν οι πρώτος σκόρερ της ιταλικής ομάδας, η οποία μοίρασε 30 ασίστ και προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 2ο ημίχρονο. Μόνο ο Tarik Phillip (22 πόντοι) ξεχώρισε από την Tofas.

Nizhny – Strasbourg (19:00)

* Στις 25/3 θα διεξαχθεί ο εξ αναβολής αγώνας Nizhny – ΑΕΚ (18:00)

FINAL 8

Το Final 8 θα διεξαχθεί την πρώτη εβδομάδα του Μαΐου. Ο τόπος δεν έχει καθοριστεί ακόμα από τη FIBA, όπως και οι ακριβείς ημερομηνίες. Τη διεξαγωγή του τουρνουά θα αναλάβει μία από τις 8 ομάδες που θα προκριθούν.