Απογοητευτικό ξεκίνημα στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε στην Ουγγαρία από τη Falco Szombathely (των 10 Ούγγρων, του ενός Κροάτη και του ενός Αμερικναού) με 83-78 για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου.

Στον όμιλο του Λαυρίου (τον 3ο) η Unicaja νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 62-79 τη Nizhny. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη χρειάστηκε να τελειώσει το ματς με επιμέρους σκορ 10-25 στα τελευταία 7,5 λεπτά, έχοντας πρωταγωνιστή τον Jaime Fernandez (21 πόντοι, 6 ασίστ).

Στον 5ο όμιλο (του ΠΑΟΚ) οι Melo Trimble (33 πόντοι, 8/10 τρίποντα), DeVaughn Akoon-Purcell (23 πόντοι) οδήγησαν τη Galatasaray (είχε 16/36 τρίποντα) σε εύκολη νίκη επί της Nymburk με 101-85.

ΝΙΚΕΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΓΙΑ STRASBURG, TENERIFE

Στον 6ο όμιλο η Strasburg χρειάστηκε ένα φόλοου κάρφωμα του Matt Mitchell 1,4’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, προκειμένου να καταβάλει την Kalev/Cramo με 75-73, κι ενώ στο 37’ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 73-65. Ο Silas Melson ευστόχησε στην επόμενη φάση σε ένα απίθανο, πλην όμως εκπρόθεσμο τρίποντο…

Στον 1ο όμιλο η Tenerife τα βρήκε σκούρα στην Ουκρανία, εν τέλει όμως έφυγε με τη νίκη επί της Prometey με 70-73, χάρις σε τρίποντο του Aaron Doornekamp 0,8’’ πριν από τη λήξη! Η ισπανική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12 πόντους διαφορά στο 19’ (40-28), ωστόσο έκλεισε την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 4-26 και στο τέλος πήρε τη νίκη έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Φιλανδό Sasu Salin (33 πόντοι, 8/13 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Στο 2ο όμιλο η Manresa ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο και επικράτησε της Stal με 81-76. Η Oldenburg άρχισε με δύσκολη νίκη επί της Rytas Vilnius (76-72) τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο, έχοντας 1ο σκόρερ τον Max Heidegger (26 πόντοι). Τέλος, εντυπωσιακό εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Hapoel Holon στην Ιταλία επί της Brindisi με 88-61, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 36 πόντους διαφορά στο 35’ (44-80)!