Με μία ακόμα καταπληκτική εμφάνιση ο Προμηθέας Πατρών πήρε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Basketball Champions League, αφού επικράτησε και της Μπεσίκτας με 80-72. Φανταστική εμφάνιση από τους Πατρινούς που συνεχίζουν να ζουν το… ευρωπαϊκό όνειρο, παραμένοντας στην κορυφή του ομίλου τους.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά στην επίθεση, βρίσκοντας εύκολους πόντους απέναντι στην κακή άμυνα της Μπεσίκτας, που έμενε κοντά στο σκορ λόγω της κακής άμυνας των Πατρινών (22-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες βελτιώθηκαν εντυπωσιακά, με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να διατηρούν την ψυχραιμία τους παρόλα αυτά και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (34-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι κοντά στο σκορ, με τον Προμηθέα να βελτιώνεται στην επίθεση, κάτι το οποίο συνέβη και με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Έτσι, οι Τούρκοι μείωσαν ελάχιστα τη διαφορά, πριν ξεκινήσει η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης (53-52). Σε αυτή η ομάδα της Πάτρας ήταν καλύτερη από κάθε άλλη φορά στην επίθεση και σε συνδυασμό με την δυσκολία της Μπεσίκτας να βρει σκορ, την οδήγησε σε μία μεγάλη νίκη με 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Χολ 13 (1), Λίποβι, Γκίκας 17 (3), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7 (1), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Μπράουν 18 (2), Έλις 6, Παρκς.

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Πρέσι 6 (1), Βεϊσέλογλου 2, Ούτκου Αλ, Γκεγίκ 8, Αλεξάντερ, 12 (1), Μπένζινγκ 7 (1), Γιλντιζλί 2, Γκίμπσον 3 (1), Μουτάφ, Σιπαχί 2, Μπούβα 18, Ριτς 12 (2).