Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα στην Ουγγαρία από την Φάλκο με 76-66 κάνοντας κάκιστη διαχείριση του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ μέτρια εμφάνιση στο πρώτο.

Για τους νικητές ο Ζόλταν Πέρλ είχε 23 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ο Ανταμ Σμιθ πέτυχε 13 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 11-20 στο 6′ με τον Άνταμ Σμιθ να αποτελεί τον κύριο μοχλό κίνησης της επίθεσης του, όμως αυτή ήταν η τελευταία φορά που η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά των 5 πόντων.

Η Φάλκο απάντησε με σερί 10-0 και προσπέρασε με 21-20 στο 9. Από εκεί και πέρα οι ομάδες αντάλλαζαν συνεχώς το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου που βρήκε την ομάδα του Φλεβαράκη μπροστά στο σκορ με 32-34.

Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει ρυθμό, ενώ παράλληλα δεχόταν πολλούς εύκολους πόντους στον αιφνιδασμό με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου(55-56 στο 30′).

Κάπου εκεί, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να ακολουθήσει με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να πετυχαίνει μόλις 10 πόντους στη τελευταία περίοδο κάνοντας παιδαριώδη λάθη που στόιχισαν με αποτέλεσμα η ουγγρική ομάδα να φτάσει σε μία μεγάλη νίκη με 66-76 παίρνοντας διαφορά μεγαλύτερη των 8 πόντων στα τελευταία τρία λέπτά της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα:16-20, 32-34, 55-56, 76-66