Το BCL είναι η δική της διοργάνωση! Η ΑΕΚ χάρις σε ένα μεγάλο δεύτερο μέρος κόντρα στην Galatasaray έκαμψε την αντίσταση της ομάδας του Ανδρέα Πιστιόλη με 92-78 για την 5η αγωνιστική του ομίλου της στη δεύτερη φάση του BCL και επικύρωσε μια στροφή πριν το φινάλε ένα εισιτήριο για την οκτάδα της διοργάνωσης!

Δεδομένης της τρομερής έφεσης στο σκοράρισμα τόσο του απίθανου διδύμου των Russell και Ristic, που είχαν σημειώσει ήδη από το πρώτο μέρος 29 κοινούς πόντους μαζί με 9 ριμπάουντ και δύο ασίστ, όσο και της γενικότερης τρομακτικής ευστοχίας από τη γραμμή του τριπόντου (8-11 τρίποντα στο πρώτο μέρος), η ΑΕΚ τα πήγε αρκετά καλά και ακόμα και αν δεν ξέφυγε σημαντικά ποτέ στον πίνακα του σκορ δεν επέτρεψε ποτέ πέρα από ορισμένες φορές στους Τούρκους να εκμεταλλευτούν την απίθανη βραδιά τους και στον πίνακα του σκορ (45-46 στο 20′) πέρα από το αρχικό 2-8 των πρώτων λεπτών.

Μάλιστα, στην 3η περίοδο η ΑΕΚ έκανε τη δική της αντεπίθεση επιθετικά και με κύριο πρωτεργάτη τον Lemar, που σημείωσε 7 πόντους μέχρι το 29′ στο εν λόγω δεκάλεπτο αλλά και 16 γενικότερα στο ντέρμπι, αλλά και τις τρομερές επιλογές του τεχνικού επιτελείου του Ηλία Καντζούρη ανέτρεψε αφενός την αντίπαλη ευστοχία (από το 59% εντός πεδιάς του ημιχρόνου στο 30% σε 10 σουτ στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι) και αφετέρου την πρωτοκαδρία στον πίνακα του σκορ περνώντας μπροστά μέχρι και το 30′ ακόμα και με 6 πόντους στο 27′ (61-55) αλλά και με 5 πόντους στο 29′ (63-58) λίγο πριν ο Ennis με τρεις αναπάντητους πόντους μειώσει στο καλάθι μέχρι και την εκπνοή του δεκάλεπτου (63-61 στο 30′).

Στην 4η και τελευταία περίοδο, η Ένωση συνέχιζε να βρίσκει ρυθμό σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ κόντρα στην πολύ πιο ακριβή ομάδα του Πιστιόλη παρά τις ατυχίες της ούσα έτοιμη να καθαρίσει από σήμερα την πρόκριση στους 8 του BCL. Έτσι, χάρις σε ένα άμεσο 8-0 σερί μέχρι και το 34ο λεπτό ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια τιμή στην απόστασή της (71-61) με τον Strelnieks να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση της βραδιάς. Μάλιστα, ακόμα και όταν οι Τούρκοι μείωσαν στους έξι πόντους 73-67 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η ΑΕΚ δήλωσε πάλι παρούσα και πέντε σερί πόντους από δημιουργία και σκοράρισμα του Λετονού έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκης ξεφεύγοντας με 78-67 στο 37′!

Τα Δεκάλεπτα: 29-31, 45-46, 63-61, 92-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 8 (1), Γιανκοβιτς 14, Λεμαρ 21 (2), Μίτσελ 6, Ξανθόπουλος 3 (1), Γοντικας 4, Μάντσεν, Μάιλς 5 (1), Οριόλα 7, Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 15 (2), Ουίλιαμς 9 (3).

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.