Αν και παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κατάφερε να ξυπνήσει στο δεύτερο και να φτάσει σε μια μεγάλη νίκη επί της Reggio Emilia με 68-59 για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του φετινού BCL!

Μη μπορώντας από τις απαρχές μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους να βρει λύσεις τόσο στο μακρινό της σουτ (1-5 τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, 1-8 τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο) όσο και γενικότερα επιθετικά κολλώντας στους μόλις 29 πόντους σε 42 κατοχές (0.7 πόντοι ανά κατοχή – 1.45 πόντοι ανά λεπτό), η ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στους Ιταλούς, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν πραγματικά σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και κινούσαν διαρκώς τα νήματα στον πίνακα του σκορ (7-9 στο 5′, 13-20 στο 10′ 18-28 στο 15′, 23-36 στο 18′).
Ωστόσο, με ένα μικρό αλλά πολύ σημαντικό 6-3 επί μέρους σκορ μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, η Ένωση πήγε αποδυτήρια με την πιο… ανθρώπινη απόσταση του -10 (29-39) αντί για το -13 του 18’…

Στο δεύτερο μέρος όμως, με τους Madsen και Mitchell να βγαίνουν μπροστά και να ακολουθούν το παράδειγμα του πολύ θετικού για ακόμα μια φορά Williams, η ΑΕΚ έμοιαζε με μια ομάδα διαφορετική σε σχέση με το πρώτο μέρος καθότι με την πάροδο του χρόνου κατάφερε να αποδείξει πως είναι η καλύτερη ομάδα του παρκέ.

Μάλιστα, βρίσκοντας λύσεις τόσο στην επίθεση και άμυνα (48% ευστοχία εντός πεδιάς ενεργητικό – 25% ευστοχία εντός πεδιάς παθητικό) είχε κατορθώσει μέχρι και το 35ο λεπτό να πάρει στα χέρια της το προβάδισμα προηγούμενη με 58-53 λίγο πριν το φινάλε.
Για την ακρίβεια, με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 23-7 η Ένωση επέστρεψε από το 36-46 των μέσων της 3ης περιόδου και πλέον ήταν η ομάδα εκείνη που έμοιαζε πως θα ήταν πιο πιθανό να φτάσει στη νίκη. Λίγο αργότερα δε, ο Mitchell σκόραρε από κοντά για το 61-53 πριν ο Miles πάρει το όπλο του και με 5 πόντους στη σειρά σπρώξει όλο και περισσότερο την αθηναϊκή ομάδα προς μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

AEK (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Πετρόπουλος 4, Ουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρέιζερ 6 (1), Κόνιαρης 2, Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Περσίδης.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.