Aν και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 17 πόντους με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στην αναμέτρηση, η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Βοnn για την 3η στροφή του 2ου ομίλου του BCL γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της (66-73) στη διοργάνωση…

Aν και -μετά από μια κλειστή 1η περίοδο όπου έθεσε τον ρυθμό από την αρχή με 5 ασίστ σε 9 καλάθια αλλά και απόλυτη ευστοχία στα δίποντά της- η ΑΕΚ -με τους Strelnieks και Frazier να κόβουν και να ράβουν-κατάφερε κάνοντας ό,τι θέλει στο παρκέ να εκκινήσει με ένα άκρως ηχηρό 13-0 επί μέρους σκορ την 2η περίοδο και να βρεθεί στο +17 (29-12) στο 14ο λεπτό έπεσε απότομα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τους Γερμανούς να αναλαμβάνουν τα ηνία της αναμέτρησης.

Ακόμα και αν δεν πέρασαν μπροστά ούτε μια φορά μέχρι και τα μισά της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι πετυχαίνοντας δύο πόντους στο εν λόγω χρονικό διάστημα λιγότερους από ότι σε ολόκληρο το πρώτο μέρος (21 έναντι 23 | 21 πόντοι σε 12 κατοχές) κατάφεραν αφενός να ισοφαρίσουν με ένα μεγάλο 0-12 σερί μέχρι και το 15ο λεπτό σε 42-42 αλλά και να παραμείνουν σε απόσταση καλαθιού από την Ένωση από εκείνο το σημείο και έπειτα. Μάλιστα, λίγο αργότερα με ένα τρίποντο του Morgan (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ) θα περνούσαν και μπροστά στο σκορ με 46-47 ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή από το -17!

Οι… καυτοί Γερμανοί στη συνέχεια με τον Morgan να βρίσκεται σε απίθανο φορμάρισμα έφτασαν ακόμα και στο +6 (46-52), ενώ έχασαν ακόμα αρκετές ευκαιρίες για να αυξήσουν ακόμα περισσότερο το τρέχον προβάδισμά τους -με την ομάδα του Ηλία Καντζούρη να τα έχει… χαμένα και να κλείνει την 3η περίοδο με 20% εντός πεδιάς, 20% από το τρίποντο, 7 λάθη αλλά και μόλις 10 πόντους σε 20 κατοχές…

Από εκεί και πέρα βέβαια το παιχνίδι θα πήγαινε συνέχεια πόντο πόντο, με τον Strelnieks να είναι αυτός που κουβάλησε την ΑΕΚ με 8 πόντους από τους πρώτους 16 της ομάδας του στην 4η περίοδο, με τον Λετονό να αστοχεί σε ένα κρίσιμο τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος το οποίο θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια… Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση, ο Williams χρεώθηκε με αντιαθλητικό για το φάουλ που έκανε στον Starks για να κόψει το τρανζίσιον, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στη Bonn να ξεφύγει με 62-66 και να έχει και τη μπάλα στα χέρια της.

Λίγο αργότερα, ο ασταμάτητος Shorts θα υπέγραφε με ένα καλάθι από κοντά και ένα ζευγάρι βολών ένα μεγάλο διπλό για τη γερμανική ομάδα, φτάνοντας την ίδια στιγμή στους 26 προσωπικούς πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.