Με ένα γαλλικό “διπλό” και μία εμφατική γερμανική νίκη συνεχίστηκε την Τετάρτη (26/1) η φάση των “16” στο Basketball Champions League. Στο 12ο όμιλο η Strasbourg είδε μία διαφορά 12 πόντων (48-60 στο 28’) να κάνει φτερά στην 4η περίοδο (61-60 στο 33′ με σερί 13-0), ωστόσο στάθηκε όρθια και νίκησε τη Rytas Vilnius επί λιθουανικού εδάφους 76-71.

Στη Γερμανία η Ludwigsburg ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο παιχνίδι του 9ου ομίλου με τη Dijon, καθώς ξέφυγε στο σκορ χάρις σε ένα σερί 14-0 στο τέλος της 2ης και στις αρχές της 3ης περιόδου και πήρε εύκολα τη νίκη με 95-73. Τα (19) λάθη των Γάλλων έκαναν τη διαφορά στο ματς, καθώς οι γηπεδούχοι πέτυχαν 34 πόντους από αυτά και προηγήθηκαν ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο, έχοντας ηγέτη τον Justin Simon (22 πόντοι, 12 ριμπάουντ).