Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, με τις ελληνικές ομάδες να έχουν απολογισμό 1 νίκη (Προμηθέας) και 2 ήττες (ΑΕΚ και ΠΑΟΚ).

Στον πρώτο όμιλο, η Αβελίνο χρειάστηκε να πάει στη 2η παράταση το παιχνίδι με την Νίζνι για να πάρει τη νίκη (93-100) αλλά και ένα προσωπικό σόου του γνωστού σε όλους μας (λόγω της περσινής του χρονιάς στη Μακάμπι), Νόρις Κόουλ, ο οποίος είχε 34 πόντους 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Αμερικανός γκαρντ μπορεί να είχε το 1/3 από τα συνολικά σουτ της ομάδας (!), αλλά χάρη στην ικανότητα που έχει στο σκοράρισμα οδήγησε την ιταλική ομάδα στο ”διπλό”. Στα άλλα παιχνίδια, η Ανβίλ έκανε την έκπληξη επικρατώντας με 99-78 στην έδρα της Βέντσπιλς, ενώ η Μούρθια χωρίς να ζοριστεί πήρε τη νίκη κόντρα στην Λε Μαν (74-62). Τέλος, η Μπάνβιτ μπορεί να έχανε από την γερμανική Λούντβιγσκμπουργκ με το εντυπωσιακό σκορ για πρώτο δεκάλεπτο (8-30), αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστική (σκόραρε από 30 πόντους σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο) και πήρε εύκολα τη νίκη με 89-76.

Το τρίποντο με το οποίο η Νίζνι έστειλε το παιχνίδι σε 2η παράταση:

To ρεσιτάλ του Νόρις Κόουλ:

Στον δεύτερο όμιλο, τον πρώτο λόγο είχαν οι γηπεδούχοι. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να σκοράρει όσο χρειαζόταν, έμεινε χαμηλά και γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση από την ιταλική Βενέτσια (69-59). Τενερίφη, Οπάβα και Χάποελ Χολόν δεν αντιμετώπισαν προβλήματα επικρατώντας εντός έδρας της Βόννης, Ναντέρ, Φρίμπουργκ αντίστοιχα.

Η εκπληκτική εμφάνιση του Μίτσελ Ουάτ κόντρα στον ΠΑΟΚ:

Στον τρίτο όμιλο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να προστατεύσει την έδρα της, γνωρίζοντας την ήττα με 75-79 από την αξιόλογη ομάδα της Χάποελ Ιερουσαλήμ. Επίσης, ξεχώρισε το ”διπλό” της Φουενλαπράδα στην έδρα της Μπάμπεργκ με 88-89. Η ισπανική ομάδα πήρε τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη χάρη στο απίστευτο buzzer beater του Φρανσίσκο Κρουζ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους. Ο Ταϊρίς Ράις (33 πόντοι, 5/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 11/13 βολές, 8 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του Νίκου Ζήση. Ο Έλληνας γκαρντ από τη μεριά του, είχε 10 πόντους (4/5 δίποντα, 2/2 βολές). 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Τέλος, η Ντιζόν ξεκίνησε με νίκη στους ομίλους, κερδίζοντας με 74-63 την Νίμπουργκ ενώ η Αντβέρπ πήρε ένα πολύ σημαντικό διπλό κερδίζοντας στην παράταση την Λιετκαμπέλις εκτός έδρας (87-91).

Το buzzer beater του Φρανσίσκο Κρουζ:

Στον τέταρτο και τελευταίο όμιλο, ο Προμηθέας Πάτρας πέτυχε ιστορικό διπλό στην παρθενική του εμφάνιση στη διοργάνωση, επικρατώντας στο Βέλγιο της Οστάνδης με 83-94. Ο Προμηθέας παίζοντας εξαιρετικό κατά διαστήματα μπάσκετ, ξεκίνησε με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League. Όσον αφορά τα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπεσίκτας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς πέρασε από την έδρα της Μπαϊρόιτ (70-78), η Στρασμπούρ έκανε περίπατο στην έδρα της Ολίμπια Λιουμπλιάνας (71-81) ενώ η Βίρτους Μπολόνια που βρέθηκε να χάνει και με 15 πόντους στην Ιταλία από την Νεπτούνας, κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση με 83-78.