Μόνο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πανηγυρίσει νίκη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Basketball Champions League, καθώς o Άρης έχασε στις λεπτομέρειες στο Βέλγιο ενώ η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να φύγει με το ”διπλό” από την Γερμανία.

Συνεχίζει την αήττητη της πορεία στην φάση των ομίλων η Μονακό που νίκησε εύκολα στο τέλος την Καρσίγιακα με 79-65 χάρη στο βελτιωμένο δεύτερο ημίχρονο της. Τενερίφη και Λούντβιγκσμπουργκ συνεχίζουν να απολαμβάνουν την κορυφή στον 2ο όμιλο, καθώς αμφότερες δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στην Νεπτούνας και την Κάπο Ντ’ Ορλάντο.

Στον τρίτο όμιλο υπερίσχυσαν οι έδρες, καθώς εκτός από την Μπαϊρόιτ που επικράτησε της ΑΕΚ, οι Ολίμπια Λιουμπλιάνας, Στρασμπούρ, Εστουδιάντες εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους. Το παιχνίδι ωστόσο στην Ισπανία τράβηξε όλα τα βλέματα με την Εστουντιάντες να ευστοχεί στα τελευταία 16 δευτερόλεπτα σε δύο τρίποντα και να παίρνει τη νίκη. Μάλιστα το τελευταίο και νικητήριο το πέτυχε ένας γνώριμος μας. Ο πρώην γκαρντ της Μακάμπι, Λάντενσπεργκ, που αγωνίστηκε στην ομάδα του λαού πέρυσι ήταν ο ήρωας της βραδιάς. Δείτε ΕΔΩ το εντυπωσιακό φινάλε.

Στο ντέρμπι της κορυφής στον 4ο και τελευταίο όμιλο, η Μπεσίκτας επικράτησε της Ναντέρ στην Τουρκία με 79-74, σε ένα παιχνίδι που ήταν μέχρι το 36‘ ισορροπημένο (66-65). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι τρέχοντας 10-1 σερί μέχρι το 39′ εξασφάλισαν τη νίκη που ήρθε με το τελικό σκορ 79-74. Πλέον η Μπεσίκτας είναι η μοναδική ομάδα με μία ήττα στον όμιλο και οδηγεί μέχρις στιγμής την κούρσα.