Πολύ δυνατά μπήκε η Μονακό στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη τα μεγάλα της ποσοστά στα σουτ αλλά και ένα σερί 0-9 στα μισά της πρώτης περιόδου βρέθηκε να προηγείται με την μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη την στιγμή, τους 12 πόντους(6-18).  Το δεκάλεπτο τελειώνει με την γαλλική ομάδα να κρατάει την υπέρ της διαφορά(14-23). Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο, η Μονακό έλεγχε τον αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 37-45.
  Γρήγορη αντίδραση από την Μπάνβιτ αφού από την αρχή του δεύτερου μέρους έβγαλε αντίδραση και βρέθηκε να προηγείται με την λήξη της τρίτης περιόδου με 55-53 με επιμέρους 18-8 σε αυτά τα δέκα λεπτά. Η Μπάνβιτ πέρασε μπροστά στο σκορ για δεύτερη φορά στο ματς καθώς είχε προηγηθεί στο πρώτο λεπτό του αγώνα με 1-0 και από τότε δεν είχε ξαναπάρει το προβάδισμα. Με περισσότερη ψυχολογία μπήκε στο παρκέ η Μπάνβιτ για τα τελευταία δέκα λεπτά, Είχε ηρεμία και καλή κυκλοφορία με την μπάλα με αποτέλεσμα να βρει ελεύθερα σουτ που την κράταγαν μπροστά στο σκορ. Ένα σερί 6-0 σε σχεδόν τρία λεπτά από τους τυπικά γηπεδούχους έφερε την διαφορά στους 6 πόντους, δύο λεπτά πριν το τέλος.Ένα γκολ-φάουλ του εξαιρετικού Θίοντορ και μετά ένα τρίποντο Κορκμάζ από την γωνία έδωσαν τέλος στα όνειρα της γαλλικής ομάδας που έχασε από την τουρκική Μπάνβιτ με τελικό σκορ 83-74.