Η αποστολή του ΠΑΟΚ ήταν εκ προοιμίου δύσκολη στην Κωνσταντινούπολη για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League. Η Galatasaray την έκανε ακόμα πιο δύσκολη, με τον τρόπο που σούταρε… Η τουρκική ομάδα βρήκε από νωρίς ρυθμό στην επίθεση και όταν τον έχασε, ήταν πλέον αργά για τον ΠΑΟΚ, με συνέπεια να φτάσει πολύ εύκολα στη νίκη με 87-75 και να προκριθεί μαθηματικά στην επόμενη φάση ως πρώτη από τον 5ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Marvin Jones (15 πόντοι), Jermaine Love (12 πόντοι) και David DiLeo (10 πόντοι) σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς ΠΑΟΚ (2-3), ο οποίος εξακολουθεί πάντως να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL. Αρκεί να νικήσει την Igokea στις 22/12 στο γήπεδό του, σε ένα ματς-τελικό πρόκρισης και για τις δύο ομάδες… Στην Κωνσταντινούπολη, πάντως, δεν είχε τύχη απέναντι στην Galatasaray. Όχι έτσι όπως σούταραν οι γηπεδούχοι για τρία δεκάλεπτα.

Το κακό βράδυ φάνηκε από νωρίς για τον ΠΑΟΚ. Ή το εξαιρετικό βράδυ της Galata, εάν προτιμάτε… Η τουρκική ομάδα ευστόχησε σε έξι από τα εννέα τρίποντα που επιχείρησε στην 1η περίοδο και μετά τα ισορροπημένα πρώτα 8-9 λεπτά άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (28-22), στο 14’ απομακρύνθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (36-26) και στο 26’ έκανε το σκορ 44-28.

Ο ΠΑΟΚ έκλεισε τη ψαλίδα στο φινάλε του 1ου ημιχρόνου (48-40), μετά την ανάπαυλα όμως η κατάσταση ξέφυγε από κάθε έλεγχο. Όπως και η διαφορά. Η Galatasaray συνέχισε να βάζει τρίποντα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κάνει λάθη και κάπως έτσι οι Τούρκοι εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 στο 30’ (73-55) και στο +21 στο 31’ (79-58), “καθαρίζοντας” έτσι από πολύ νωρίς το παιχνίδι.

O DeVaughn Akoon-Purcell πέτυχε 16 από τους 20 πόντους του στο 1ο ημίχρονο (με 4/4 τρίποντα) και ήταν ο κορυφαίος της Galatasaray (4-1), η οποία πέτυχε 24 πόντους από τα 14 λάθη του ΠΑΟΚ και είχε 19 στο ανοιχτό γήπεδο (έναντι μόνο 4 του “δικέφαλου”) και άλλους τόσους από δεύτερες ευκαιρίες (μόνο 5 ο ΠΑΟΚ).

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-40, 76-58, 87-75

Galatasaray (Memnun): Bost 16 (4/11 τρίποντα, 8 ασίστ, 4 λάθη), Trimble 13 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Kabaca 16 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Akoon-Purcell 20 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Kravish 7, Oncel, Arar 2, Ulubay 3 (1), Blackshear Jr. 7, Koksal 3.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 9 (1), Καμαριανός 4, DiLeo 10 (3), Jones 15 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 9 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Love 12 (6/9 δίποντα, 5 λάθη), Καμπερίδης, Μάντζαρης 5 (1), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ., Ogbeide 8.