Με τον Φλιώνη να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και να αγγίζει το τριπλ νταμπλ, η ΑΕΚ πέρασε από την έδρα του εκ των φαβορί του ομίλου της στο φετινό BCL, της Galatasaray του coach Πιστιόλη, επικρατώντας με 81-71 για την 2η αγωνιστική της φάσης των 16 το βράδυ της Τρίτης (31/1) -και ανεβαίνοντας πια στο 1-1 έσβησε κατά μια έννοια την ήττα της πρεμιέρας στη Μάλαγα!

Μετά από ένα πρώτο μέρος όπου ήταν συνολικά ανώτερη των γηπεδούχων ακόμα και αν δεν είχε πάντοτε στα δικά της χέρια την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ χάρις την έφεσή της από την περίμετρο (4-12 τρίποντα μέχρι το 13′, 6-16 τρίποντα μέχρι το 20′), η ΑΕΚ πήρε… φωτιά στην 3η περίοδο και με κύριους πρωτεργάτες την τριάδα των Strelnieks (16 πόντοι, 4-6 τρίποντα), Mitchell (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Φλιώνη (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ) σκόραρε 26 πόντους σε 20 κατοχές!

Μάλιστα, μέχρι και τα μέσα της 4ης και τελευταίας περιόδου, η ΑΕΚ ήταν εκείνη που φαινόταν να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα 57-64 στο 33′, 62-66 στο 35′). Ωστόσο, με τους Russell και Kabaca σε καλό μομέντουμ, η ομάδα του κόουτς Πιστιόλη έφτασε δις σε απόσταση αναπνοής μέχρι και το 37′ μειώνοντας τόσο σε 66-68 όσο και σε 68-70 μέσα σε μερικές στιγμές.

Η Ένωση όμως, βρήκε άμεσα απαντήσεις και με δύο συνεχόμενες μεγάλες φάσεις (ένα τρίποντο του Williams και ένα γκολ φάουλ του Mitchell) ανέκτησε την ασφάλεια στο προβάδισμά της περνώντας μπροστά πια με 7 πόντους (68-75) ένα λεπτό πριν το φινάλε -με τον Φλιώνη να μετράει μέχρι και το 39ο λεπτό 14 πόντους με 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ και να οδηγεί τα ελληνικά χρώματα σε ένα μεγάλο διπλό!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 11 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), ΜακΓκριφ 4, Μίτσελ 19, Ουίλιαμς 8 (2), Φρέιζιερ 3 (1), Γόντικας, Μάιλς 3 (1), Παπαδάκης 6 (2), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 18 (4), Ξανθόπουλος 2.